Piskorz

Piskorz (Misgurnus fossilis)

© creativenature.nl – stock.adobe.com

Piskorz (Misgurnus fossilis) to gatunek ryby z rzędu karpiokształtnych, z rodziny piskorzowatych. Ma węgorzowate ciało, niewielką głowę z otworem gębowym o dolnym położeniu. Wokół otworu gębowego znajduje się 5 par wąsów. Pod każdym z oczu wyrasta ostry kolec. Ciało zwykle pokrywa gruba warstwa śluzu. Ubarwienie brązowe z pasami, które biegną przez całą długość ciała.

Występowanie i środowisko PL

Występuje w wodach stojących i wolno płynących, nawet okresowo wysychających. Występuje nawet w rowach melioracyjnych. Jest obecny w Europie Środkowej i Wschodniej. U nas jest pospolity, aczkolwiek nie występuje licznie.

Środowisko

ryba słodkowodna

Tryb życia i zachowanie

Przejawia aktywność po zmierzchu. Za dnia staje się bardzo aktywny podczas nagłego spadku ciśnienia. Przed burzą pływa aktywnie przy powierzchni wody.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość do 35 cm, jednak zwykle odławia się mniejsze osobniki. Płetwa tłuszczowa nie występuje. Łuski są ukryte w skórze. Jest to gatunek odporny na brak tlenu w wodzie. Powietrze może pobierać z atmosfery. Tlen przyswajany jest przez silnie ukrwione jelito.

Pożywienie

Piskorz poluje na faunę denną. Zwierzęcą dietę uzupełnia czasem pokarmem roślinnym.

Rozmnażanie

Piskorz trze się od kwietnia do czerwca. Na tarło wybiera płycizny z wodną roślinnością. W ciągu kilku tygodni samica składa do 170 000 jaj. Po maksymalnie 10 dniach z jaj wylęgają się larwy ze skrzelami zewnętrznymi. Dojrzałość płciową młode osobniki uzyskują w trzecim roku życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Piskorz nie jest obiektem połowów wędkarzy. W Polsce jest objęty częściową ochroną gatunkową.

Ciekawostki

Piskorze były niegdyś używane jako żywe barometry. Były hodowane przez chłopów w celach przewidywania pogody. Przy spadku ciśnienia ryby te pływają aktywnie tuż przy powierzchni.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Okres tarła u piskorza.

Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-08-29, GAT-4201




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.