Płaskodziobki

Płaskodziobki (Todidae) to rodzina małych ptaków z rzędu kraskowatych. To miniaturki piłodziobów, ptaków z blisko spokrewnionej rodziny kraskowatych.

Charakterystyczne dla płaskodziobków jest zielone upierzenie z wierzchu, czerwone podgardle, nadymane podczas wydawania odgłosów. Od nasady dzioba biegnie biały wąs. Spód jasny. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Ogony są krótkie, spłaszczone nieco dzioby proste i dość długie.

Występowanie i środowisko

Ptaki występują tylko na Karaibach. Każdy z gatunków ma swój określony obszar występowania. Zamieszkują lasy, zwykle nad ciekami wodnymi.

Tryb życia i zachowanie

Wydawane odgłosy przypominają bzyczenie lub terkot lub odgłos "bip". Zwykle ptaki te przesiadują na gałęziach drzew, startując do owadów siedzących na liściach.

Morfologia i anatomia

Osiągają rozmiary od 10 do 11,5 cm długości ciała i ciężar zaledwie 5-7 g.

Rozmnażanie

Płaskodziobki gniazdują w płytkich, wydrążonych przez siebie norach na brzegach rzek. Jaja są okrągłe, białe.

Pożywienie

Ptaki te polują na owady. Zdarza im się upolować małe kręgowce.

Ochrona i zagrożenia

Ptaki te nie są zagrożone wymarciem.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Nigdy nie dokonano obserwacji, aby płaskodziobki przeleciały między drzewami odległość większą niż 40 metrów. Zwykle są to 2-3 metry.

Każde z piskląt jest karmione 140 razy dziennie! Żaden inny ptak nie karmi młodych z taką częstotliwością.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki




Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
21 / 70%
2024-01-18



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Kolorowe ptaki Polski
W Polsce wbrew powszechnej opinii gniazdują ptaki o jaskrawych i ciekawych barwach, dość często prezentujące całą gamę kolorów. Oto nasza lista.
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2018-06-20, RODZ-1320
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-09



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.