Płatkonóg szydłodzioby

Płatkonóg szydłodzioby (Phalaropus lobatus)

© panuruangjan – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (3).

Płatkonóg szydłodzioby (Phalaropus lobatus) to niewielki ptak z rzędu siewkowatych. Występuje w tym przypadku dymorfizm płciowy, sezonowy i wiekowy. Samica jest większa od samca. W szacie godowej ma szarą głowę i szyję, ciemny grzbiet ciała z rdzawymi smugami. Boki i tułów szare. Brzuszna strona ciała - biała. Na szyi występuje rdzawa przepaska. Dziób szydłowaty (jak nazwa wskazuje), czarny. Nogi są szare, palce mają płatki skórne, które ułatwiają pływanie. Są bardzo lekkie.

Występowanie i środowisko PL

Zamieszkuje tundrę, zawsze nad płytkimi wodami. Tutaj też gniazduje. Zimuje na otwartym morzu. Gatunek ten występuje na Islandii i północnej części Eurazji, w Ameryce Północnej i na Grenlandii. Zimuje na oceanie Spokojnym, Indyjskim i Atlantyku. W Polsce notowany podczas przelotów, głównie nad morzem w cichych zatoczkach. W głębi kraju bardzo rzadko można go spotkać. Najczęściej można go spotkać w sierpniu podczas przelotów u ujściu Wisły pod Świbnem.

Tryb życia i zachowanie

Ruchem obrotowym na wodzie wytwarza małe wiry wodne, które wyciągają małe organizmy wodne na jej powierzchnię. Jest ptakiem wędrownym. Przeloty od maja do początku czerwca. Jesienią od lipca do października. Na lądzie ptaki te szybko przemieszczają się drobnym truchtem. Najczęściej jednak obserwuje się je na wodzie. Odgłos jaki wydaje to krótkie i ostre "ket", "czet".

Pożywienie

Zjada wodne bezkręgowe (głównie larwy owadów) i wodorosty. Pokarm zbiera z powierzchni wody.

Rozmnażanie

Gniazduje na brzegu, w gęstej roślinności, w kępie traw lub na krzaku. Wyprowadza jeden lęg w roku. Tokuje samica. Po złożeniu jaj nie interesuje się nimi ani pisklętami, choć przebywa w pobliżu gniazda. W zniesieniu najczęściej 4 jaja. Wysiadywaniem jaj i opieką nad potomstwem zajmuje się samiec. W tym czasie samica kopuluje z innymi samcami. Wysiadywanie trwa 17-21 dni. Kilka godzin po wykluciu się pisklęta są już zdolne do pływania. Ojciec zabiera je więc na wodę. Po 4-5 tygodniach młode potrafią już latać.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce ptak ten znajduje się pod ścisłą ochroną.

Ciekawostki

To ptak o odwróconej roli płci. To samica jest barwniejsza i większa. Samiec zaś wysiaduje jaja i opiekuje się młodymi.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Okres przelotu płatkodzioba szydłodziobego w Polsce.
           Najdogodniejszy okres do obserwacji w Polsce płatkodzioba szydłodziobego.

Pokrewne gatunki ptaków


Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.9 / 69.67%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-03-10, GAT-722




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.