Płazy Polski
W Polsce żyje tylko 18 gatunków płazów. Są wśród nich przedstawiciele płazów bezogonowych i ogoniastych. Nie występują u nas płazy beznogie. Mimo, iż mamy niewiele gatunków rodzimych płazów, to występują dość licznie i są bardzo charakterystyczne dla naszej fauny.
Narzędzie to udostępniamy naszym użytkownikom do użytku zupełnie za darmo. Cały czas je rozwijamy i udoskonalamy. Można nas wesprzeć, udostępniając link do niego na swojej stronie, w swoim profilu społecznościowym lub w dowolnym innym miejscu.
Atlas BETA
Przedstawiamy atlas krajowych płazów, które opisujemy w naszym serwisie. Rozpoznawanie gatunków odbywa się za pomocą specjalnych filtrów. Możesz tu określić kilka istotnych parametrów wyszukiwania. Oto wszystkie rodzime płazy. Opracowanie to ma charakter popularnonaukowy. Projekt jest dziełem hobbysty i entuzjasty przyrody. W dziale kontakt zachęcam do zgłaszanie wszelkich uwag do atlasu, poprawek zauważonych błędów lub w celu wymiany myśli.
Liczba zgromadzonych gatunków w atlasie rodzimych płazów: 18.
Aby wyświetlić więcej wyników wybierz w panelu filtrów odpowiednią liczbę wyników, dogodny widok i sposób sortowania.
Płazy bezogonowe
W Polsce mamy 13 gatunków płazów bezogonowych. Wśród nich znajduje się 6 żab właściwych, 3 ropuchy, 2 kumaki, jedna grzebiuszka i jedna rzekotka. Wszystkie są zwierzętami pożytecznymi ze względu na zjadanie szkodników (owady, ślimaki).
Najbardziej pospolitymi gatunkami są żaby zielone, w tym żaba wodna (Rana esculenta) i żaba jeziorkowa (Rana lessonae), najmniejsza żaba zielona w Polsce, która zasiedla małe zbiorniki oraz żaba moczarowa (Rana arvalis) - przedstawiciel żab brunatnych. Mało kto wie, że samce w okresie godowym przyjmują piękną, błękitną barwę skóry. Żaby brunatne, w tym żaba trawna (Rana temporaria) i żaba moczarowa (Rana arvalis) charakteryzują się widoczną plamą skroniową oraz błoną bębenkową po bokach głowy.
Larwy (kijanki) wszystkich naszych płazów bezogonowych rozwijają się w wodzie. Osobniki dorosłe przebywają w niej najczęściej tylko w okresie godowym. Wyjątkiem są kumaki i żaby zielone. Te żyją w wodzie praktycznie przez cały rok.
Płazy ogoniaste
W Polsce żyje zaledwie 5 gatunków płazów ogoniastych (są to traszki i salamandra).
Ochrona płazów w Polsce
Wśród ludzi panuje przekonanie, że płazy są odrażające i "wstrętne", co niestety przyczynia się do bezmyślnego tępienia tych zwierząt. Tymczasem to wspaniałe, nikomu nie zagrażające, wręcz bezbronne zwierzęta, bardzo pożyteczne dla środowiska, o niezwykłych zwyczajach, barwach, kształtach. Tempo negatywnych przemian w środowisku zatrważa przyrodników herpetologów, zajmujących się tą grupą zwierząt, gdyż płazy stanowią grupę szczególnie wrażliwą i podatną na tego typu zmiany. Same są czułym "biowskaźnikiem" zanieczyszczenia środowiska. Na całym świecie, także w Europie i w Polsce płazy masowo wymierają. Przyczyną wymierania są nie tylko zmiany w środowisku, ale także choroby. Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, w którym zwierzęta te objęto ochroną prawną. Pod ochroną gatunkową są wszystkie rodzime płazy.