Płetwal błękitny
© 3drenderings – stock.adobe.com
Płetwal błękitny (Balaenoptera musculus) to ssak z rodziny wielorybów fałdowców. Jest to największe zwierzę, jakie kiedykolwiek żyło i żyje na Ziemi. Samiec jest nieco mniejszy od samicy. Wieloryb ten ma niewielką płetwę grzbietową, przesuniętą ku tyłowi. Na spodniej stronie ciała widać mnóstwo bruzd. Fiszbin ma czarną barwę. Ubarwienie niebieskoszare, czasami z jaśniejszymi plamami.
Występowanie i środowisko
Płetwal błękitny występuje we wszystkich oceanach świata. Liczniej występuje na półkuli południowej. W okolicach równika nie jest spotykany. Kilka razy zanotowano obecność płetwala błękitnego w Bałtyku.
Tryb życia i zachowanie
Potrafi rozwinąć prędkość 37 km/h. Wyrzuca wodę podczas wydechu na wysokość nawet 15 m. stale migruje. W wodach cieplejszych rozmnaża się, w chłodniejszych zdobywa duże ilości pokarmu.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 30-33 m, a ciężar ciała 135-150 ton. Płaty fiszbiny mają 130 cm długości.
Pożywienie
Zjada skorupiaki planktonowe (kryl), które licznie występują w wodach chłodnych.
Rozmnażanie
Po ciąży trwającej około 1 roku rodzi się jedno młode o długości 7-8 metrów. Karmienie mlekiem trwa 6-7 miesięcy. Młode staje się dojrzałe płciowo już po dwóch latach życia.
Ochrona i zagrożenia EN
Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Do połowy XX wieku na płetwale błękitne masowo polowano w wodach antarktycznych. Od 1967 roku podlega ochronie.
Ciekawostki
Płetwal błękitny to największe zwierzę świata. Waży nawet 150 ton! Warstwa tłuszczu pod skórą jest gruba na pół metra. Samo serce waży 600-700 kg.
Synonimy
W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:
- Balaena musculus Linnaeus, 1758
Pokrewne gatunki ssaków
- płetwal zwyczajny (Balaenoptera physalus)
- płetwal czerniakowy (Balaenoptera borealis)
- płetwal karłowaty (Balaenoptera acutorostrata)
Powiązane quizy
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
- Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska – Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988
- Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
- Praca zbiorowa – Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
© medianauka.pl, 2019-08-07, GAT-4045