Płetwonogie

Płetwonogie (Pinnipedia) to rząd ssaków wodnych, który liczy dziś 30 gatunków w 3 rodzinach. W Polsce żyją 3 gatunki z tego rzędu ssaków. Bardzo często płetwonogie zalicza się do rzędu drapieżnych (mięsożernych), jako odrębny podrząd. Na potrzeby niniejszej publikacji zastosowaliśmy starszy podział systematyczny.



Występowanie i środowisko

Występują we wszystkich morzach i oceanach za wyjątkiem cieplejszych rejonów Oceanu Indyjskiego. Preferują wody zimniejsze. Większą część życia spędzają w wodzie.

Tryb życia i zachowanie

Linieją raz w roku na lądzie. Na lądzie poruszają się bardzo niezdarnie, głównie pełznąc na brzuchu, w wodzie są bardzo szybkie i zwinne. Gromadzą się w duże stada w okresie rozrodu na brzegach lub krach lodowych.

Morfologia i anatomia

Cechy charakterystyczne: kończyny przekształcone w płetwy, wrzecionowate i obłe ciało, krótka szyja, zredukowany ogon, przystosowane do pływania. Samce są zwykle większe od samic. Na lądzie ciepło zatrzymuje głównie futro, w wodzie - gruba warstwa tłuszczu pod skórą.

Mają małe lub całkowicie zredukowane małżowiny uszne. Kręgosłup wygina się we wszystkie strony. W szczęce znajdują się uproszczone zęby, wśród których wyróżniają się duże kły. Zęby mleczne nie występują. Zęby służą przytrzymywaniu pokarmu, a nie rozdrabnianiu. Mają prosty w budowie żołądek, bardzo długie jelita, układ pokarmowy przystosowany do trawienia zdobyczy połkniętej w całości. Mózg jest kulisty, silnie pofałdowany. Dobrze rozwinięty jest wzrok i słuch. Mają słaby węch.

Rozmnażanie

W okresie rozrodu płetwonogie gromadzą się w duże kolonie. Rodzi się zwykle jedno młode. Mleko matki zawiera 50% tłuszczu. Młode często ubarwione inaczej niż dorosłe. Poród odbywa się na lądzie.

Pożywienie

Żywią się rybami, skorupiakami i głowonogami. Nie piją, wodę odzyskują w wyniku spalania pokarmu.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rzędu)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Potrafią nurkować na głębokość 100 m a wyjątkowo nawet 200 m. Wytrzymują pod wodą od kilku minut do pół godziny.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia






© medianauka.pl, 2014-01-09, RZAD-25




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.