Płetwonogie

Płetwonogie (Pinnipedia) to rząd ssaków wodnych, który liczy dziś 30 gatunków w 3 rodzinach. W Polsce żyją 3 gatunki z tego rzędu ssaków. Bardzo często płetwonogie zalicza się do rzędu drapieżnych (mięsożernych), jako odrębny podrząd. Na potrzeby niniejszej publikacji zastosowaliśmy starszy podział systematyczny.

Rodziny

Alfabetyczny wykaz opublikowanych rodzin.

Nazwa rodzinyNazwa
łacińska
Liczba gatunków Czy występuje
w Polsce?
ŚwiatPolska


Występowanie i środowisko

Występują we wszystkich morzach i oceanach za wyjątkiem cieplejszych rejonów Oceanu Indyjskiego. Preferują wody zimniejsze. Większą część życia spędzają w wodzie.

Tryb życia i zachowanie

Linieją raz w roku na lądzie. Na lądzie poruszają się bardzo niezdarnie, głównie pełznąc na brzuchu, w wodzie są bardzo szybkie i zwinne. Gromadzą się w duże stada w okresie rozrodu na brzegach lub krach lodowych.


Morfologia i anatomia

Cechy charakterystyczne: kończyny przekształcone w płetwy, wrzecionowate i obłe ciało, krótka szyja, zredukowany ogon, przystosowane do pływania. Samce są zwykle większe od samic. Na lądzie ciepło zatrzymuje głównie futro, w wodzie - gruba warstwa tłuszczu pod skórą.

Mają małe lub całkowicie zredukowane małżowiny uszne. Kręgosłup wygina się we wszystkie strony. W szczęce znajdują się uproszczone zęby, wśród których wyróżniają się duże kły. Zęby mleczne nie występują. Zęby służą przytrzymywaniu pokarmu, a nie rozdrabnianiu. Mają prosty w budowie żołądek, bardzo długie jelita, układ pokarmowy przystosowany do trawienia zdobyczy połkniętej w całości. Mózg jest kulisty, silnie pofałdowany. Dobrze rozwinięty jest wzrok i słuch. Mają słaby węch.

Rozmnażanie

W okresie rozrodu płetwonogie gromadzą się w duże kolonie. Rodzi się zwykle jedno młode. Mleko matki zawiera 50% tłuszczu. Młode często ubarwione inaczej niż dorosłe. Poród odbywa się na lądzie.

Pożywienie

Żywią się rybami, skorupiakami i głowonogami. Nie piją, wodę odzyskują w wyniku spalania pokarmu.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rzędu)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rzędu)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Potrafią nurkować na głębokość 100 m a wyjątkowo nawet 200 m. Wytrzymują pod wodą od kilku minut do pół godziny.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia





© medianauka.pl, 2014-01-09, RZAD-25




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.