Pliszka siwa

Pliszka siwa (Motacilla alba)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia i filmy (8).

Pliszka siwa (Motacilla alba) to ptak często spotykany w Polsce. Jest to niewielki, długonogi, delikatny ptak śpiewający. Dla pliszki jest charakterystyczny długi czarny ogon z białymi krawędziami sterówek. Samiec ma kontrastowe upierzenie czarno-białe. Dziób jest czarny, oczy są brązowe. Zimą czerń jest mniej intensywna. Wielkość porównywalna z wróblem domowym. Samiec i samica mają podobne rozmiary.

Występowanie i środowisko PL

Europa, Afryka. Chętne zamieszkuje na brzegach akwenów wodnych, lubi obecność człowieka. Można ją spotkać przy domostwach w parkach i w ogrodach.

Tryb życia i zachowanie

Pliszka charakterystycznie drepcze po ziemi, ucieka po ulicy przed samochodami, ciągle kiwa ogonem i skłania główkę. Część populacji zimuje w Europie Środkowej, część odlatuje na zimę do Afryki Środkowej. Pliszka siwa przylatuje do nas w marcu, odloty trwają od września do października.

Bardzo szybko i charakterystycznie biega. Widujemy ją często umykającą przed samochodami na ulicach. Porusza często w górę i w dół ogonem.

Nie wyróżnia się charakterystycznym lotem. Jest głęboko falisty.

Odzywa się często wydają odgłos "cilip" lub cissis". Śpiew to sichy ciąg pisków i świergotów.

Morfologia i anatomia

Barwa jaj zmienna: od bladozielonej, różowawej po szarą z licznymi ciemnymi kropkami i kreseczkami.

Pożywienie

Zjada owady, larwy i pająki. Szczególnie lubi komary, muchy, chrząszcze i małe motyle. Lubi chodzić za pługiem, wybierając larwy i pędraki z gleby.

Rozmnażanie

Pliszka siwa buduje gniazdo zazwyczaj w pobliżu wody w płytkich zagłębieniach w ziemi lub przy budynkach, w stertach drewna. Wyprowadza dwa lęgi w roku w okresie kwiecień-maj, czerwiec-lipiec. Samica składa 5-6 jaj. Młode mają brązowoszare upierzenie.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Podlega w naszym kraju ochronie gatunkowej.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

           Pliszka siwa przylatuje do Polski.
          Trwa pierwszy okres lęgowy pliszki siwej
          Trwa drugi okres lęgowy pliszki siwej
         Pliszka siwa odlatuje na zimowiska.

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.97 / 69.9%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2011-09-03, GAT-46




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.