Płoć

Płoć (Rutilus rutilus)

© schankz – stock.adobe.com

Płoć, płotka (Rutilus rutilus) to niewielka ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych, jedna z najczęściej spotykanych w naszych wodach słodkich, a także słonawych. Jest podobna do wzdręgi i jazia. Cechą charakterystyczną gatunku jest czerwona tęczówka oka. Ma bocznie spłaszczone, wrzecionowate ciało, dość wysokie, wygrzbiecone i krótkie. Grzbiet jest ciemny, nierzadko z odcieniem brązowym z zielonkawym lub niebieskawym połyskiem. Brzuch jest biały, boki ciała są srebrne. Łuska jest duża. Płotka ma dość mały, końcowy otwór gębowy. Zęby gardłowe są ustawione w jednym szeregu. Płetwy brzuszne i odbytowa są czerwonawe. W szacie godowej samce mają perłowe plamki na głowie oraz z przodu tułowia. Tworzy wiele podgatunków (część z nich wymieniono w tabeli).

Występowanie i środowisko PL

Płoć można spotkać w prawie wszystkich zbiornikach wody stojącej, a także rzekach, poza potokami górskimi. Występuje też w strefie przybrzeżnej Bałtyku. Ryba ta występuje niemal w całej Europie i w części obszaru Azji. Tarań, podgatunek płotki, zasiedla wody Morza Czarnego i Azowskiego. Wiosną na tarło wędruje do Donu, Kubania, Dniepru, Bohu, Dniestru i Dunaju. Inny ważny podgatunek płoci - wobła, żyje w Morzu Kaspijskim.

Środowisko

ryba słodkowodna

Informacje dla wędkarzy

Okres ochronny
brak
Wymiar ochronny
brak
Normy medalowe
Złoty medal: 40 cm, 1.1 kg
Srebrny medal: 38 cm, 0.9 kg
Brązowy medal: 35 cm, 0.7 kg
Rekord Polski
53 cm
2.2 kg
1963 rok
Preferowane metody wędkarskie
metoda gruntowa
metoda spławikowa
Okres tarła i najlepszych połowów
zobacz kalendarz

Uwaga: szczegółowe zasady połowu, tj. okres ochronny, wymiar, a także limity połowu określają dzierżawcy danego zbiornika wodnego.

Tryb życia i zachowanie

Płotka żyje w stadach.

Pożywienie

Zjada pokarm roślinny oraz drobne bezkręgowce.

Rozmnażanie

Tarło odbywa się na płyciznach tylko jeden raz w roku w kwietniu, maju lub jeszcze w czerwcu. Samica może złożyć od 5 do 200 tysięcy ziarn ikry, która z łatwością przykleja się do zeszłorocznej roślinności. Rodzice nie przejawiają instynktu opiekuńczego nad potomstwem. Samce dojrzewają w 2-3 roku, a samice 3-4 roku życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Nie ma okresu ani wymiaru ochronnego dla tego gatunku. Największe znaczenie mają następujące podgatunki: tarań, wobła i płoć syberyjska.

Ciekawostki

Płotka może wyjątkowo dorastać do 50 cm i 2 kg ciężaru.

W Polsce to najbardziej pospolita ryba.

Płotka to ulubiony obiekt polowań szczupaka, sandacza i okonia.

Mięso płoci ma bardzo dużo ości, przez co nie jest zbyt cenione.

Podgatunki:
płotka karpacka (R.r. carpathorossicus)
płotka rzeczna (R.r. fluviatilis)
płoć syberyjska (R.r. lacustris)
płoć zakaukaska (R.r. schelkovnikovi)
płoć uzbojska (R.r. uzboicus)
płoć aralska (R.r. aralensis)
tarań (R.r. heckeli)
wobła, płoć kaspijska (R.r. caspicus)

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Trwa okres rozrodczy płoci.
         Najlepszy okres na połów płoci.

Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • PZW – Polski Związek Wędkarski, PZW https://www.pzw.org.pl

© medianauka.pl, 2016-02-20, GAT-1086




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.