Podkasaniec zwyczajny

Podkasaniec zwyczajny (Miniopterus schreibersii)

© JAH – stock.adobe.com

Podkasaniec zwyczajny (Miniopterus schreibersii) to gatunek nietoperza z rodziny podkasańcowatych, dawniej zaliczany do mroczkowatych. Inna nazwa tego gatunku to podkasaniec Schreibersa. Uszy niewielkie, oddalone od siebie. Czoło wysklepione. Ogon spięty szeroką błoną ogonową. Futro brązowe, szarawe.

Występowanie i środowisko PL

Nietoperz ten występuje w Europie i północnej Afryce, Azji. W Polsce spotykany tylko w górach (Pieniny i okolice). Znajduje schronienie głównie w jaskiniach.

Tryb życia i zachowanie

Tworzy duże kolonie.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 5-6,5 cm, ogona - do 5,9 cm, długość przedramienia wynosi do 4,8 cm, a ciężar ciała 10-14 g. Rozpiętość skrzydeł wynosi 28-30 cm.

Pożywienie

Poluje na owady (głównie ćmy, muchówki i złotooki) przy lesie, drzewach, a także latarni.

Rozmnażanie

Zapłodnienie następuje jesienią, a rozwój zarodka dopiero wiosną. Młode przychodzą na świat w okresie od połowy czerwca do połowy lipca.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To jeden z najlepszych lotników wśród nietoperzy.

Pokrewne gatunki ssaków

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.


Czy nietoperze wampiry wypijają krew?
Nierzadko można usłyszeć o nietoperzach wampirach. Skąd ta nazwa i czy faktycznie zwierzęta te wysysają krew ze swoich ofiar?
Czy tylko nietoperze używają echolokacji?
Echolokacja jest to zdolność do określania położenia obiektów w przestrzeni na podstawie echa akustycznego. Czy tylko nietoperze widzą w ciemności w ten sposób?
Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.49 / 64.97%
2024-01-20



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Dietmar Nill, Christian Dietz, Otto von Helversen – Nietoperze Europy i Afryki północno-zachodniej, 9788370736736, Multico 2009

© medianauka.pl, 2022-09-01, GAT-643123




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.