Podróżniczek

Podróżniczek (Luscinia svecica)

© Vitaly Ilyasov – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Podróżniczek (Luscinia svecica) to jeden z trzech naszych słowików. Nie ma tak melodyjnego głosu jak słowik szary i rdzawy, ale jest w odróżnieniu od nich piękniej ubarwiony. Jest to też najmniejszy z naszych słowików. Ciało z wierzchu jest brązowe, jasne od spodu. Nad okiem biegnie jasna brew. Najbardziej jednak charakterystyczna dla gatunku jest niebieska plama na gardle i piersi u samca, ciemniejsza na dolnym brzegu, pomarańczowa nieco niżej. Na środku tego "śliniaczka" znajduje się plamka czerwonawa lub biała. Samica nie ma tak jaskrawego rysunku. Młode mają pierś plamkowaną.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje na dość dużym obszarze. Zamieszkuje Europę, Azję, Afrykę i Alaskę. W Polsce podróżniczka można spotkać przede wszystkim w północnej części kraju, najczęściej w dolinach rzek., w zakrzewieniach, na wilgotnych łąkach. W Tatrach i w Karkonoszach można spotkać jeden z podgatunków.

Tryb życia i zachowanie

Podróżniczek to ptak wędrowny. Nasze osobniki zimują w Afryce. Ptak ten spotykany jest pojedynczo. W okresie lęgów występuje w parach. Słowik ten charakterystycznie porusza ogonem.

Pożywienie

Ptak ten zjada owady, które żyją na ziemi lub na liściach. Zjada też jagody.

Rozmnażanie

Ptak ten wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gniazduje na ziemi. Gniazdo zbudowane jest z trawy, liści i mchu. Samica składa od końca kwietnia 5-7 jaj, które zwykle sama wysiaduje przez 13-14 dni. Pisklęta potrzebują dwóch tygodni, aby się nauczyć latać.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podróżniczek podlega ścisłej ochronie.

Podgatunki

Wyróżniamy następujące podgatunki:

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Okres występowania w Polsce podróżniczka.

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.91 / 69.7%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-06-12, GAT-838




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.