Pójdźka ziemna
Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).
Pójdźka ziemna, sowa ziemna (Athene cunicularia) to ptak z rodziny puszczykowatych o bardzo długich nogach jak na przedstawiciela tej rodziny. Upierzenie jest brązowe z jasnymi plamkami.
Występowanie i środowisko
Zachodnia część Ameryki Północnej, Ameryka Środkowa i Południowa. Otwarte tereny, prerie, pola uprawne.
Tryb życia i zachowanie
Sowa ziemna poluje za dnia i o zmierzchu.
Pożywienie
Ptak ten zjada owady, drobne ssaki, gady i inne zwierzęta.
Rozmnażanie
Gniazduje w opuszczonych norach ssaków i gadów. Potrafi norę poszerzyć. Samica składa 6-9 jaj, które wysiaduje przez 28-29 dni.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki ptaków
Czym wyróżniają się pióra wokół oczu sowy? Czy są wyjątkowe w świecie ptaków i jakie mają znaczenie? Jak się nazywają?
Czy w Polsce sowy występują pospolicie? Ile gatunków sów występuje w Polsce? Jak duże bywają nasze sowy i czy trudno je spotkać?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2013-06-15, GAT-601