Przestrojnik jurtina

Przestrojnik jurtina (Maniola jurtina)

© S.R.Miller - Fotolia.com

Przestrojnik jurtina (Maniola jurtina) to motyl z rodziny rusałkowatych. Samiec jest mniejszy od samicy. Samiec ma z wierzchu ciemnobrązowe skrzydła, na przednich skrzydłach znajdują się niewielkich rozmiarów oczka. Samica ma większe oczka z białą plamką w środku, a oczko znajduje się na pomarańczowym tle. Gąsienica jest zielona. Porośnięta jest gęstymi włosami.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w Europie, Azji i północnej części Afryki, W Polsce wszędzie pospolity. Występuje na łąkach, ugorach i skrajach lasów.

Tryb życia i zachowanie

Okres lotu od połowy czerwca do początku września. Często siada na wilgotnej ziemi, a także na odchodach. Przyciąga je pot człowieka. Zimuje postać gąsienicy.

Morfologia i anatomia

Rozpiętość skrzydeł wynosi 40-52 mm.

Pożywienie

Gąsienice żerują na trawach.

Rozmnażanie

Samica składa jaja po jednym na trawach lub liściach. występuje tylko jedno pokolenie w roku. Samica kopuluje tylko jeden raz.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres lotu przestrojnika jurtina.

Pokrewne gatunki owadów


Jaki jest największy motyl świata?
Jakie gatunki motyli są uznawane za największe na świecie? Czy motyl taki żyje w Polsce? To motyle dzienne czy ćmy? Poznaj największe motyle świata.
Czy gąsienice są nudne?
Mówiąc o motylach mamy na myśli przede wszystkim postać imago. Przeglądając atlasy motyli, często w ogóle pomija się gąsienice. Dlaczego? Czyżby były nudne?
Jak szybko latają owady?
Owady są jedynymi bezkręgowcami, które potrafią latać. Rozpiętość prędkości i różnych gatunków jest znaczna i może być zaskakująco duża.

Powiązane quizy

Motyle dzienne Polski — quiz

Liczba pytań: 21
Quiz szkolny
Średni wynik:
13.52 / 64.38%
2024-01-22



© medianauka.pl, 2018-12-29, GAT-1199




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.