Przywra żylna, przywra krwi
Na podstawie ilustracji zawartych w podanych źródłach. © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl
Przywra żylna, przywra krwi, schistosoma (Schisostoma haematobium) to gatunek płazińca, pasożyta wewnętrznego człowieka z gromady przywr digenetycznych.
Występowanie i środowisko
To pospolity pasożyt w Afryce.
Tryb życia i zachowanie
To pasożyt wewnętrzny człowieka, czasem też wybranych gatunków małp. Przywra krwi pasożytuje w żyłach w okolicy miednicy. Przywra ta żyje nawet 18 lat.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 1-2 cm. Samica jest dłuższa od samca, ale za to bardziej nitkowata.
Pożywienie
Odżywia się krwią.
Rozmnażanie
To gatunek rozdzielnopłciowy, co stanowi swoisty wyjątek (choć nie jedyny) u przywr. Samiec o długości do 1,5 cm nosi w specjalnym fałdzie na spodzie samicę o długości do 2 cm.
Samica składa jaja w naczyniach włosowatych, skąd trafiają do pęcherza moczowego (przebijają go kolcem). wraz z moczem opuszczają żywiciela. W środowisku wodnym z jaj wykluwa się larwa, która pasożytuje na wodnych ślimakach. Rozwijająca się cerkaria aktywnie wnika do ciała żywiciela ostatecznego na przykład podczas kąpieli. Tak cykl rozwojowy przywry krwi się zamyka.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Ciekawostki
Inne przywry krwi człowieka to także Schisostoma mansoni i Schisostoma japonicum.
Choroba wywołana przez przywrę żylną to schistosomatoza (bilharcjoza). Ostry przebieg to inaczej gorączka Katayama. To choroba tropikalna.
Pokrewne gatunki bezkręgowców
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- Aleksander Rajski – Zoologia, ISBN 83-01-06181-2, PWN 1988
- Praca zbiorowa – Mały Słownik Zoologiczny Bezkręgowce, ISBN 83-214-0428-6, Wiedza Powszechna 1984
© medianauka.pl, 2020-12-13, GAT-638750