Pstrążeniowate, pstrążenicowate

Pstrążeniowate, pstrążenicowate (Gasteropelecidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu kąsaczokształtnych, do której zaliczamy 9 gatunków w trzech rodzajach.

Najbardziej charakterystyczna jest bardzo duża, wysklepiona część piersiowa ciała tych ryb. Linia szczytu głowy jest przedłużeniem prostej linii grzbietu, a otwór gębowy jest w położeniu górnym. Ciało jest bocznie spłaszczone. Oczy są zwykle duże. Płetwy piersiowe przypominają skrzydła. Po bokach ciała występują srebrne łuski.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują słodkie wody śródlądowe w Ameryce Środkowej i Południowej. Przebywają większość czasu tuż przy powierzchni wody.

Tryb życia i zachowanie

Gdy ryba czuje się zagrożona potrafi wyskoczyć nad powierzchnię wody i przefrunąć na małą odległość, trzepocząc przy tym płetwami.

Morfologia i anatomia

Są to ryby o długości ciała od 2,5 cm do 8 cm w naturze. Okazy hodowlane bywają większe. Wszystkie płetwy są dobrze rozwinięte.

Rozmnażanie

Samica składa ikrę pośród korzeni roślinności wodnej. Nie opiekuje się potomstwem.

Pożywienie

Polują na owady spadające do wody.

Ochrona i zagrożenia

Ryby te nie są zagrożone wymarciem.

Ciekawostki

Ryby te potrafią fruwać nad powierzchnią wody na małe dystanse.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki





Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2017-01-05, RODZ-965



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.