Ptaki przylatujące do Polski na zimę

Czy do Polski przylatują ptaki na zimę? Tak i to wiele gatunków. Mimo tego, iż w naszym kraju zimy bywają całkiem srogie, można powiedzieć, że dla wielu gatunków ptaków Polska jest tym, czym Afryka dla bocianów - ciepłym krajem.

Część z tych zimujących u nas gatunków to powszechnie znani przedstawiciele naszej fauny. Każde dziecko jest w stanie rozpoznać jemiołuszkę lub gila. Najczęściej są to ptaki lęgowe z obszarów Skandynawii i północnych rejonów Azji. Są to między innymi ptaki kaczkowate, szponiaste i wróblowe.

Warto też dodać, że wiele gatunków ptaków nie odlatuje na zimę na południe i zimuje w kraju.

Ptaki zimujące można spotkać na łąkach i polach. Wiele gatunków można spotkać nad brzegiem morza i na niezamarzniętych zbiornikach i rzekach.

Co ciekawe są gatunki, których populacje lęgowe w naszym kraju na zimę odlatują na południe lub pozostają, a na ich miejsce przylatują populacje z północy. W ten sposób można te gatunki obserwować przez cały rok. są to między innymi kwiczoł, gawron i kawka.

Poniżej wymieniamy te wybrane gatunki ptaków, które przylatują na zimę do Polski.

Wybrane gatunki zimujące w Polsce

GilGil (Pyrrhula pyrrhula)

Gil to piękny ptak z podrodziny łuszczaków o czerwonym lub beżowym upierzeniu części szyi i piersi. Jest w Polsce nielicznym ptakiem lęgowym. Głowa z wierzchu, skrzydła i ogon są czarne, jasna pręga na skrzydle, kuper i część brzucha białe.


JemiołuszkaJemiołuszka (Bombycilla garrulus

Jemiołuszka to średniej wielkości ptak zimujący w Polsce. Ma charakterystyczny czub na głowie. Odżywia się między innymi jagodami jemioły. Upierzenie pastelowe od popielatego do szarego i brązowego. Podbródek i otoczka wokół oka są czarne.


Myszołów włochatyMyszołów włochaty (Buteo lagopus)

Myszołów włochaty to gatunek ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Gatunek charakteryzuje duża zmienność ubarwienia. Przeważa ubarwienie brunatne, białawe, brązowawe.


BielaczekBielaczek (Mergellus albellus)  

Bielaczek to gatunek nielicznego ptaka z rodziny kaczkowatych, zaliczany do traczy. Ma dość krótki dziób. Samiec jest nieco większy od samicy. Samiec w szacie godowej jest biały, z czarnymi elementami.


EdredonEdredon (Somateria mollissima

To jedna z naszych największych i najrzadziej spotykana morska kaczka. Ma dużą głowę, krótką szyję, charakterystyczne płaskie czoło, którego przedłużeniem jest dziób. Prowadzi stadny tryb życia.


UhlaUhla (Melanitta fusca

Uhla to gatunek ptaka z rodziny kaczkowatych. Samiec ma czarne upierzenie, z białą plamą otaczającą oko, białe lusterko, pomarańczowożółty dziób. Uhla zimuje u nas od października do kwietnia.


LodówkaLodówka (Clangula hyemalis

Lodówka to ptak z rodziny kaczkowatych, zaliczany do traczy. Samiec jest większy od samicy. Ma piękny, długi ogon. W szacie godowej samiec ma ciemnobrązową szyję, głowę i pierś, wierzch ciała jest czarny.


KwiczołKwiczoł (Turdus pilaris

Kwiczoł to niezbyt licznie występujący w Polsce ptak z rodziny drozdowatych. Głowa z wierzchu i kark oraz kuper są popielate, płaszcz brązowawy, gardło i pierś w kolorze gliny, z czarnymi plamkami, spód biały.


GawronGawron (Corvus frugilegus

Gawron to pospolity w Polsce ptak, przebywający na terenach zurbanizowanych, liczniejszy w okresie jesienno-zimowym. Ma jednolicie czarne upierzenie z niebieskawym połyskiem. Dziób jest bardzo mocny, szary, zaostrzony na końcu.


KawkaKawka (Corvus monedula)

Kawka to pospolity w Polsce przedstawiciel krukowatych. Ma szarą głowę i charakterystyczną, czarną czapeczkę na głowie. Ptaki dorosłe mają białą tęczówkę, młode - ciemną. Prowadzi stadne życie, często tworzy stada z gawronami.


Pytania

Czy sójka odlatuje na zimę?

Sójka jest tylko częściowo wędrownym ptakiem. Wędrówkę podejmują głównie ptaki młode, które zimują na zachodzie Europy. Nie podejmują więc dalekich wędrówek i nie odlatują do ciepłych krajów. Powiedzenie "wybierać się jak sójka za morze" wydaje się być słuszne.




Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2019-01-26, A-3623



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.