Ptaki w kulturze
Ptaki pojawiają się w wielu dziedzinach sztuki i popkultury. Oto nasza subiektywna lista postaci i dzieł, w których ptaki są istotnym lub charakterystycznym tematem głównym albo też tłem, szeroko rozpoznawalnym w masowej kulturze.
Ptaki w filmie, literaturze, muzyce i malarstwie
Oto nasze typy związane z X muzą, książkami, muzyką i sztukami plastycznymi.
- Alfred Hitchcock - Ptaki - film z 1963 roku, jeden z najważniejszych horrorów/thrillerów w historii kina. Fabuła filmu rozgrywa się w Bodega Bay, które zostaje zaatakowane przez agresywne ptaki. Mimo upływu lat film nic nie stracił na swej atrakcyjności.
Nawet trailer jest niesamowity!
- Brzydkie kaczątko - tę baśń Hansa Christiana Andersena zna każde dziecko. Baśń została wydana w 1843 roku. Jest to historia łabędziątka, które wykluwa się z jaja wysiedzianego przez kaczkę. Pisklę zostaje odrzucone przez kaczki z uwagi na swą odmienność. Brzydkie kaczątko nigdzie nie znajduje uznania, aż do chwili, gdy wyrasta na pięknego łabędzia. Przepiękna baśń, która uczy tolerancji.
- Jezioro Łabędzie - Piotra Czajkowskiego - to cudowny balet geniusza muzyki epoki romantyzmu, jeden z najbardziej znanych baletów na świecie. Dzieło powstało w 1876 roku.
- Ptasie radio - to kultowy wiersz Juliana Tuwima, którego bohaterami są ptaki z brzozowego gaju, które wyczyniają nie lada popis swoich umiejętności wydawania przeróżnych dźwięków. Nam najbardziej podoba się kultowa interpretacja Ireny Kwiatkowskiej. Tego trzeba posłuchać!
- Jonathan Livingstone Seagull - wyjątkowy i kontrowersyjny film z 1973 roku z oryginalną muzyką Neila Diamonda. To ekranizacja książki autorstwa Richarda Bacha. Czy ktoś zna film fabularny, w którym główną rolę odrywa mewa? Film opowiada historię młodego ptaka, który po wyrzuceniu przez swoje stado, wyrusza w podróż, aby odkryć, jak przełamać pewne granice. Filmowano prawdziwe mewy, ludzie podkładali jedynie dialogi. Film otrzymał 2 nominacje do Oscara i w 1974 roku zdobył Złoty Glob za muzykę, której możesz posłuchać tutaj.
- Wielki Ptak z Ulicy Sezamkowej - uczy liczenia i czytania. To duże, urocze, żółte ptaszysko na dwóch nogach wpisało się w dzieciństwo niejednego z nas.
- Bociany, Kuropatwy w śniegu, Świt, Odlot żurawi - to kilka tylko bardzo znanych obrazów Józefa Chełmońskiego (1849-1914), który ptaki malował dość często, a wspomniane obrazy na stałe weszły do historii malarstwa polskiego.
- Harry Potter - ten cykl musiał się zjawić w naszym rankingu oczywiście z uwagi na uroczą sowę śnieżną - Hedwigę. Każde dziecko od czasu powieści i filmu wie co to sowa śnieżna.
- Król Lew - to kultowa animacja Disney'a, w której jednym z bohaterów jest Zazu - toko białogrzbiety. Postać zapada w pamięć, a z uwagi na to, jak nieoczywisty gatunek reprezentuje, znalazł się w naszym TOP-ie.
- Władca Pierścieni - Tolkiena, to wspaniała powieść fantasy, która na stałe zapisała się w historii literatury. Peter Jackson stworzył wspaniałą ekranizację tego dzieła. Dlaczego to dzieło znalazło się w naszym wykazie? Z uwagi na orły, wspaniałe ptaki, które wielokrotnie ratują bohaterów tej historii z opresji.
- Piejo kury piejo - to ludowa przyśpiewka, która została wykorzystana przez Grzegorza Ciechowskiego na płycie OjDADAna - Grzegorz z Ciechowa. Piosenka znalazła się w naszym wykazie nie tylko z uwagi na tematykę, świetną piosenkę, ale także z uwagi na motyw ludowy, który bardzo często wykorzystuje tematykę ptaków w ludowej muzyce, haftach, rysunkach, wycinankach itp.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że liczb całkowitych jest około dwa razy więcej niż liczb naturalnych. Jest jednak zupełnie inaczej.
Zobacz też
Ptaki
Ptaki (Aves) to gromada kręgowców, która posiadła zdolność aktywnego lotu. Reprezentuje je 9700 gatunków, w Polsce 421 gatunków, z czego 236 lęgowych.
© medianauka.pl, 2021-10-26, A-4205