Ptaki w kulturze

Ptaki pojawiają się w wielu dziedzinach sztuki i popkultury. Oto nasza subiektywna lista postaci i dzieł, w których ptaki są istotnym lub charakterystycznym tematem głównym albo też tłem, szeroko rozpoznawalnym w masowej kulturze.

Ptaki w filmie, literaturze, muzyce i malarstwie

Oto nasze typy związane z X muzą, książkami, muzyką i sztukami plastycznymi.

  1. Alfred Hitchcock - Ptaki - film z 1963 roku, jeden z najważniejszych horrorów/thrillerów w historii kina. Fabuła filmu rozgrywa się w Bodega Bay, które zostaje zaatakowane przez agresywne ptaki. Mimo upływu lat film nic nie stracił na swej atrakcyjności.
    Nawet trailer jest niesamowity!
  2. Brzydkie kaczątko - tę baśń Hansa Christiana Andersena zna każde dziecko. Baśń została wydana w 1843 roku. Jest to historia łabędziątka, które wykluwa się z jaja wysiedzianego przez kaczkę. Pisklę zostaje odrzucone przez kaczki z uwagi na swą odmienność. Brzydkie kaczątko nigdzie nie znajduje uznania, aż do chwili, gdy wyrasta na pięknego łabędzia. Przepiękna baśń, która uczy tolerancji.
  3. Jezioro Łabędzie - Piotra Czajkowskiego - to cudowny balet geniusza muzyki epoki romantyzmu, jeden z najbardziej znanych baletów na świecie. Dzieło powstało w 1876 roku.
  4. Ptasie radio - to kultowy wiersz Juliana Tuwima, którego bohaterami są ptaki z brzozowego gaju, które wyczyniają nie lada popis swoich umiejętności wydawania przeróżnych dźwięków. Nam najbardziej podoba się kultowa interpretacja Ireny Kwiatkowskiej. Tego trzeba posłuchać!
  5. Jonathan Livingstone Seagull - wyjątkowy i kontrowersyjny film z 1973 roku z oryginalną muzyką Neila Diamonda. To ekranizacja książki autorstwa Richarda Bacha. Czy ktoś zna film fabularny, w którym główną rolę odrywa mewa? Film opowiada historię młodego ptaka, który po wyrzuceniu przez swoje stado, wyrusza w podróż, aby odkryć, jak przełamać pewne granice. Filmowano prawdziwe mewy, ludzie podkładali jedynie dialogi. Film otrzymał 2 nominacje do Oscara i w 1974 roku zdobył Złoty Glob za muzykę, której możesz posłuchać tutaj.
  6. Wielki Ptak z Ulicy Sezamkowej - uczy liczenia i czytania. To duże, urocze, żółte ptaszysko na dwóch nogach wpisało się w dzieciństwo niejednego z nas.
  7. Bociany, Kuropatwy w śniegu, Świt, Odlot żurawi - to kilka tylko bardzo znanych obrazów Józefa Chełmońskiego (1849-1914), który ptaki malował dość często, a wspomniane obrazy na stałe weszły do historii malarstwa polskiego.
  8. Harry Potter - ten cykl musiał się zjawić w naszym rankingu oczywiście z uwagi na uroczą sowę śnieżną - Hedwigę. Każde dziecko od czasu powieści i filmu wie co to sowa śnieżna.
    Hedwiga
  9. Król Lew - to kultowa animacja Disney'a, w której jednym z bohaterów jest Zazu - toko białogrzbiety. Postać zapada w pamięć, a z uwagi na to, jak nieoczywisty gatunek reprezentuje, znalazł się w naszym TOP-ie.
  10. Władca Pierścieni - Tolkiena, to wspaniała powieść fantasy, która na stałe zapisała się w historii literatury. Peter Jackson stworzył wspaniałą ekranizację tego dzieła. Dlaczego to dzieło znalazło się w naszym wykazie? Z uwagi na orły, wspaniałe ptaki, które wielokrotnie ratują bohaterów tej historii z opresji.
  11. Piejo kury piejo - to ludowa przyśpiewka, która została wykorzystana przez Grzegorza Ciechowskiego na płycie OjDADAna - Grzegorz z Ciechowa. Piosenka znalazła się w naszym wykazie nie tylko z uwagi na tematykę, świetną piosenkę, ale także z uwagi na motyw ludowy, który bardzo często wykorzystuje tematykę ptaków w ludowej muzyce, haftach, rysunkach, wycinankach itp.


Ciekawostki
Zobacz więcej

Zobacz też




© medianauka.pl, 2021-10-26, A-4205



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.