Kąpiele ptaków

Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.

Z pewnością nie raz obserwowaliśmy pluskającego się w wodzie wróbla albo innego ptaka. Ptaki w ten sposób nie tylko się chłodzą, ale też utrzymują swoje pióra w czystości.

Jakie miejsca ptaki wykorzystują do wodopoju i kąpieli?

Najczęściej są to małe zbiorniki wody, głównie kałuże, sadzawki, fontanny, pompy, miski itp. Są to także pojniki dla ptaków.

Ptasia kąpiel
© Krzysztof Trawiński

 

Ptaki charakteryzują się wysoką temperaturą ciała, która wynosi nawet do 44°C, a utrzymanie stałej temperatury ciała. W upalne dni regulacja temperatury ciała odbywa się głównie poprzez parowanie wody, dlatego tak niezbędna jest jej obecność w ptasim środowisku. Jednak sam dostęp do wody nie wystarczy. Istotne jest też bezpieczeństwo miejsca picia i kąpieli.

Nierzadko można zaobserwować poidła wystawiane w pobliżu pojemników z karmą dla psów i kotów. Z takich pojemników ptaki najpewniej nie będą korzystać z uwagi na ogromne ryzyko śmierci.

Warto w ogrodzie lub na balkonie postawić pojnik dla ptaków, pamiętając przy tym, aby oddalić go od miejsc dokarmiania kotów i psów oraz pamiętać o regularnej wymianie wody oraz stałe jej uzupełnianie.

Obserwacje ptaków korzystających z takiego pojnika to fantastyczne przeżycie estetyczne, a liczba ptasich osobników korzystających z pojników oraz liczba różnych gatunków, jakie z pewnością z niego skorzystają, mogą mocno zaskoczyć niejednego amatora podglądania ptaków.




Powiązane materiały

Ciekawostki
Zobacz więcej

Zobacz też


Filmy



© medianauka.pl, 2024-05-12, A-4992



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.