Pustułka (zwyczajna)

Pustułka (zwyczajna) (Falco tinnunculus)

© Wolfgang Kruck – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (2).

Pustułka (Falco tinnunculus) to najliczniejszy sokół w naszym kraju. Ma dość wąskie, zaokrąglone na końcach skrzydła. Ogon jest bardzo długi. Samiec ma niebieską głowę i charakterystyczny wąs. Na końcu niebieskawego ogona znajduje się czarna przepaska. Grzbiet i pokrywy skrzydłowe są brązowawe z czarnym kreskowaniem. Samica jest brązowa, a ogon jest prążkowany. U samca i samicy spód ciała jest kremowy, ciemno kreskowany. Młode ptaki są podobne do samicy. Mają jednak jaśniejsze barwy i gęstsze kreskowanie. Nogi są jaskrawo żółte z czarnymi, długimi szponami. To ptak drapieżny podobny do sokoła.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie, Azji i Afryce. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Lubi obszary rolnicze, tereny zabudowane i góry.

Tryb życia i zachowanie

Ptak ten wypatruje ofiary zawisając w powietrzu i charakterystycznie trzepocząc skrzydłami lub przesiadując na różnych stanowiskach obserwacyjnych. Na swoje ofiary spada z powietrza lub łapią je w locie. Czasem zbiera ofiary z ziemi (na przykład szarańczaki). Poluje na otwartych terenach. Prowadzi częściowo osiadły tryb życia. Wędrówki podejmują osobniki z północnego obszaru występowania oraz ptaki młode. Poza lęgami żyją samotnie.

Pożywienie

Podstawą ich diety są gryzonie. Czasem polują na ptaki i owady, jeszcze rzadziej na jaszczurki.

Rozmnażanie

Pustułki są monogamiczne. Czasem samce związują się z dwiema samicami. Jaja samica składa w dziuplach, skalnych szczelinach, na wieżach kościelnych, wyłomach w murach, a także w gniazdach krukowatych i budkach lęgowych. Nie buduje gniazda. Gniazdowanie może się odbywać w koloniach. Samica składa zwykle od 3 do 6 jaj, wyjątkowo do 9. Jaja pojawiają się w odstępach 1-2 dni. Okres inkubacji trwa 27-29 dni. Samiec dostarcza do gniazda pożywienie. Po miesiącu młode są już zdolne do lotu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce sokół pustułka znajduje się pod ścisłą ochroną.

Ciekawostki

To najczęściej występujący przedstawiciel sokołów w Polsce.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania pustułki w Polsce.

Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.91 / 69.7%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-04-21, GAT-763




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.