Raja nakrapiana
© Andy Lidstone – stock.adobe.com
Raja nakrapiana (Raja montagui) to gatunek ryby chrzęstnoszkieletowej z rodziny rajowatych. Ciało spłaszczone grzbietobrzusznie, szerokie, w kształcie rombu, brązowe z czarnymi plamkami, białe lub różowe od spodu. Skóra pokryta kolcami, szczególnie wzdłuż grzbietu, gdzie może być ich nawet 50. U samców kolce występują także na pysku. Od spodu widocznych 5 szczelin skrzelowych. Płetwy grzbietowe małe, dwie, silnie przesunięte ku tyłowi. Płetwy odbytowej nie ma, płetwa ogonowa zredukowana. Czasem na skrzydle widoczna żółtawa plama otoczona ciemnymi plamkami.
Występowanie i środowisko
Ryba ta żyje w Atlantyku u wybrzeży Europy i północnej Afryki. Występuje w Morzu Śródziemnym. Pionowy zasięg występowania to 25-100 m.
ryba morska
Atlantyk
Morze Śródziemne
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 100 cm.
Pożywienie
Raja ta składa kapsuły jajowe, których inkubacja trwa nawet 5 miesięcy.
Rozmnażanie
Poluje na zwierzęta denne.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki ryb
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach – Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992
© medianauka.pl, 2023-03-05, GAT-633528