Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Na obce gatunki w rodzimej faunie i florze należy uważać. Niewiele trzeba, aby sprowadzony do parku, ogrodu, stawu obcy gatunek wydostał się z hodowli i skolonizował ogromne obszary, a przy tym wyparł rodzime gatunki.

Niemalże na każdym kroku spotykamy się z gatunkami obcymi. Czasem są to sytuacje pożądane (rośliny uprawne jak ziemniak i pomidor). Gdy jednak obcy gatunek zadamawia się w nowych warunkach, a następnie zaczyna się intensywnie rozprzestrzeniać, wypierając przy tym gatunki rodzime, to takie gatunki nazywamy obcymi gatunkami inwazyjnymi.

Wśród roślin można tu wymienić takie gatunki występujące u nas jak: czeremcha amerykańska (Prunus serotina) , niecierpek drobnokwiatowy (Impatiens parviflora), sumak octowiec (Rhus typhina), róża pomarszczona (Rosa rugosa),czy słonecznik bulwiasty, topinambur (Helianthus tuberosus).

W świecie zwierząt również można wskazać takie przypadki. Jeden z najbardziej znanych jest przypadek sprowadzenia do Australii królika. Szybko stał się tam szkodnikiem oraz gatunkiem inwazyjnym. Z uwagi na ciepłą zimę i brak naturalnych drapieżników szybko się rozmnożył, zagrażając rodzimym gatunkom.

We Włoszech na wielu obszarach wiewiórka amerykańska wypiera wiewiórkę pospolitą.

W Polsce takimi gatunkami są żółw ozdobny (Trachemys scripta) z podgatunkami:

żółw czerwonolicy

Inne przykłady ze świata zwierząt to:

Warto wspomnieć o piżmaku amerykańskim (piżmak, szczur piżmowy, piżmoszczur) (Ondatra zibethicus). To do niego należy rekord w prędkości rozprzestrzeniania się.

piżmak
© © UryadnikovS - stock.adobe.com

 

Piżmak ma miękkie i gęste futro w kolorze brązowym. Ma nieowłosiony ogon, spłaszczony lekko bocznie. Uszy są schowane w futrze.

Jego pierwotny obszar występowania to Ameryka Północna. Sprowadzono go do Czech ze względu na cenne futro. Hrabia Colloredo-Mansfeld wpuścił do swojego stawu zaledwie 10 sztuk. W 1905 roku gryzoń ten uciekł z hodowli. W ciągu niewielu lat rozprzestrzenił się po całej Europie. Przywędrował do Polski w 1924, a w roku 1958 był już notowany na terenie całego kraju. W Polsce jest dziś dość powszechny. Rozpowszechnił się też na teren Azji aż po Chiny!

Występuje na terenach ze stojącą wodą lub z rzekami wolno płynącymi. Kopie nory nad brzegiem zbiornika wodnego oraz kopce z gałęzi i liści na płytkiej wodzie. Piżmak żeruje nad ranem i o zmroku. Może nurkować do 10 minut.

Piżmaki dorastają do 66 cm długości ciała, w tym na ogon przypada 20-26 cm. Masa ciała waha się w granicach od 0,6 do 2 kg.

Piżmak je rośliny wodne, przede wszystkim kłącza tataraku, zielone części innych roślin, młode gałązki drzew i krzewów. Rzadko zjada skorupiaki, mięczaki i owady.

Ciąża trwa 25 dni, po której samica rodzi 2-14 młodych. Wyprowadza 3-4 mioty w ciągu roku.

Szkody powodowane przez piżmaka polegają na uszkadzaniu umocnień zbiorników wodnych, zatykają rury melioracyjne. Piżmaki wyrządzają też szkody w uprawach różnych roślin, największe dotyczą upraw kukurydzy.

Naturalnym wrogiem piżmaka jest inny gatunek obcy - norka amerykańska.




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy liczb całkowitych jest więcej od liczb naturalnych?
Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że liczb całkowitych jest około dwa razy więcej niż liczb naturalnych. Jest jednak zupełnie inaczej.
Czy istnieją jadowite ssaki?
Każdy wie o jadowitych wężach, skorpionach, pająkach, żabach, rybach, owadach. A co z ssakami? Czy ssaki bywają jadowite i czy ich jad jest niebezpieczny dla człowieka?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też


© medianauka.pl, 2022-08-21, A-4505



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.