Remiz, remiz zwyczajny

Remiz, remiz zwyczajny (Remiz pendulinus)

© Wolfgang Kruck – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (2).

Remiz (Remiz pendulinus) to mały ptak z rodziny remizów o największym zasięgu występowania z tej rodziny. Jest mniejszy od wróbla. Kark, podbródek są popielate, czarna maska na głowie, u młodych osobników pręga jest brązowa, grzbiet ma kolor kasztanowaty, spód białawy, na piersi rdzawy nalot. Samica jest upierzona mniej jaskrawo.

Występowanie i środowisko PL

Zamieszkuje południową i środkową Europę, Azję. Zimuje na południu Europy i w Azji. Zajmuje łęgowe tereny na rzekami, jeziorami, stawami. W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Przylatuje do nas w marcu i kwietniu, odlatuje we wrześniu i październiku. Sprawnie porusza się w gąszczu drzew i krzewów. Nie ma charakterystycznego lotu. Cienki odgłos, przypominający "ciiiiiiii", łagodne i pogodne. Odzywa się rzadko.

Pożywienie

Remiz zjada owady, pająki, jesienią żywi się nasionami trzciny.

Rozmnażanie

Gniazdo misternie utkane z włókien kwiatostanów wierzb i topól ma formę wiszącej kulistej torby z bocznym wejściem. Ptak przytwierdza je do cienkich gałązek. Wyprowadza dwa lęgi w roku, w maju i czerwcu. Samica składa od 5 do 8 jaj (zwykle 6), które są wysiadywane przez 14 dni. Młode opuszczają gniazdo po 15-20 dniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Remiz jest to gatunek chroniony w naszym kraju.

Ciekawostki

Młode remizy po opuszczeniu gniazda wracają do niego na nocleg. Jest to bardzo rzadko spotykane zjawisko wśród europejskich ptaków.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Do Polski przylatują remizy
           Trwa pierwszy okres lęgowy remiza
           Trwa drugi okres lęgowy remiza
          Remizy odlatują z Polski na południe Europy na zimowiska.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2013-11-21, GAT-644




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.