Renifer tundrowy

Renifer tundrowy (Rangifer tarandus)

Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (4).

Renifer, ren, karibu (Rangifer tarandus) to gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych. Nazwę karibu stosuje się dla podgatunków północnoamerykańskich. Samice są znacznie mniejsze od samców. Ubarwienie sierści od ciemnobrązowego do białego. Sierść jest wełnista, o dobrych właściwościach izolacyjnych. Chroni zwierzę przed utratą ciepła. Poroże występuje zarówno u samców jak i u samic, czego nie obserwujemy u innych jeleniowatych. Poroże jest dość duże, czasem łopatowate. Samce zrzucają je na początku zimy, samice - wiosną. Ren ma szerokie racice, co ułatwia poruszanie się po śniegu. Ren jest zwierzęciem łownym oraz domowym. Umożliwia byt Lapończykom i innych ludów północy. Dostarcza mleka, skóry, mięsa i siły pociągowej.

Występowanie i środowisko

Tajga i tundra we wszystkich obszarach arktycznych, a więc Ameryka Północna i Eurazja. W Skandynawii występuje nawet na wysokości do 2000 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Ogromne stada wędrują na bardzo duże odległości w poszukiwaniu pokarmu.

Pożywienie

Zimą pokarm stanowią porosty i gałązki. Latem renifery zjadają trawę, liście, zioła, mchy, gałązki, grzyby. W okresie głodu zjadają też małe ssaki, pisklęta, jaja ptasie, ryby. Na lemingi urządzają polowania.

Rozmnażanie

Okres godowy przypada na połowę września. Od 5 do 40 samic gromadzi się wokół samca w haremie. Ciąża trwa 192-246 dni. Młode przychodzą na świat nierzadko podczas mrozów od maja do czerwca. Samica rodzi zwykle jedno młode, które tuż po narodzeniu (po dwóch godzinach) zaczyna samodzielnie chodzić. Samica karmi młode przez 5-6 miesięcy.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Podczas epoki lodowcowej był także zwierzęciem spotykanym w Polsce. Dziś spotyka się jego szczątki kopalne.

Renifery w bajkach stanowią zaprzęg Świętego Mikołaja.

Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.49 / 64.97%
2024-01-20



© medianauka.pl, 2012-12-18, GAT-184




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.