Rodzaje akwariów
Zanim zdecydujesz się na założenie akwarium, należy zastanowić się jaki rodzaj akwarium chcemy mieć w domu. Wybór rodzaju akwarium determinuje wybór gatunków ryb i roślin wodnych, podłoża, dodatkowych elementów, tła i samego akwarium.
Z uwagi na rodzaj użytej wody, a co za tym idzie gatunków ryb w akwarium wyróżniamy dwa rodzaje akwariów:
Akwarium słodkowodne
Akwarium słodkowodne to najczęściej spotykane akwarium w domach. Trzymane są w nich gatunki słodkowodne ryb. Akwarium słodkowodne jest odpowiednie dla amatorów. Założenie takiego akwarium nie jest skomplikowane ani drogie. Choć trzeba je dobrze przemyśleć, wystarczy kilka lub kilkanaście dni na poczytanie poradników, różnych artykułów w sieci czy forów, a najlepiej dostępnych na rynku książek dla akwarystów.
Akwarium słodkowodne © Matthew Jones - stock.adobe.com
Akwarium morskie
Akwarium morskie to akwarium z wodą słoną i morskimi gatunkami ryb. Morskie akwarium wymaga większych nakładów finansowych i wyższych kosztów utrzymania, a także większej wiedzy od akwarysty. Nie jest ono polecane dla początkujących. Ryby morskie są trudniej dostępne i o wiele droższe od słodkowodnych. W morskim akwarium należy ściśle kontrolować warunki środowiskowe, w szczególności jakość wody. Wysiłek jest jednak często opłacalny. Akwaria morskie należą do najpiękniejszych. W takim akwarium możemy odtworzyć mały odcinek rafy koralowej z ukwiałami, bezkręgowcami i rybami o przepięknych barwach i kształtach.
Akwarium morskie wielogatunkowe © taylon - stock.adobe.com
Wyróżniamy następujące typy akwariów z uwagi na środowisko i gatunki ryb.
Akwarium towarzyskie (ogólne, wielogatunkowe)
Akwarium towarzyskie, akwarium ogólne, akwarium wielogatunkowe to najbardziej popularny typ akwarium, od którego rozpoczyna większość początkujących akwarystów. W takim akwarium trzymamy różne gatunki ryb (i nie tylko ryb).
Ja wybrać ryby do akwarium towarzyskiego? Temu zagadnieniu poświęcamy odrębny artykuł: Zasady łączenia ryb w akwarium, gdyż dość często początkujący akwaryści chcą mieć od razu wiele ryb w swoim akwarium. To częsty błąd. Pamiętajmy, że to żywe istoty i należy im zapewnić odpowiednią przestrzeń, bezpieczeństwo, komfort i takie warunki aby żyły długo zdrowo.
Akwarium biotopowe
Akwarium biotopowe to takie akwarium, w którym odtworzono w miarę możliwości naturalne warunki panujące w środowisku ryb z danego rejonu świata. Odtwarzanie polega głównie na budowie odpowiednich struktur, które możliwie najdokładniej przypominają środowisko naturalne ryb z danego rejonu świata. Można próbować odtworzyć niewielki strumień w dżungli, skaliste dno jeziora itp.
© Africa Studio - stock.adobe.com
Akwarium gatunkowe
Gatunkowe akwarium dedykujemy jednemu gatunkowi ryb, czasem kilku, ale zawsze z tego samego rodzaju. Tego typu akwarium jest konieczne dla gatunków agresywnych i wojowniczych lub o szczególnych wymaganiach środowiskowych. Takie akwaria najczęściej spotykamy u doświadczonych akwarystów.
Akwarium roślinne (holenderskie)
Akwarium roślinne (botaniczne) albo akwarium holenderskie dedykowane jest wyłącznie roślinom. Pierwszy raz takie akwaria zastosowano w Holandii. Wbrew pozorom to jedno z najtrudniejszych w utrzymaniu akwariów.
Paludarium
Paludarium to akwarium złożone z dwóch części: wodnej i lądowej - swoiste akwaterrarium. Można założyć plaudarium z wodospadem, z częścią tropikalnych roślin, wodnym oczkiem, strumykiem. Paludarium może przypominać fragment lasu tropikalnego. W części lądowej zwykle trzyma się gatunki znane z terrariów, na przykład tropikalne żaby, a w częsci wodnej ryby.
Paludarium © peacefoo - stock.adobe.com
Akwarium tarliskowe
Akwarium tarliskowe to akwarium hodowlane, zakładane w celu stworzenia optymalnych warunków dla rozrodu ryb. Akwarium tarliskowe jest po to, aby ryby mogły odbyć tarło, a larwy mogły bezpieczne wykluć się z jaj, zaś narybek bezpiecznie podrósł. Słowem akwarium hodowlane służy do rozmnażania ryb. Poszczególne gatunki mają zwykle specjalne wymagania dla rozrodu. Są to najczęściej mało dekoracyjne akwaria, ale nie taki jest ich cel. Utrzymanie takich akwarium nie jest łatwe. Wymagana jest tu duża precyzja, wiedza i doświadczenie, ale sukces rozrodczy potrafi wynagrodzić trud akwarysty.
Z uwagi na temperaturę wody akwarium możemy podzielić na dwa typy:
Akwarium zimnowodne
Temperatura wody w takim akwarium może wynosić nawet kilka do kilkunastu stopni Celsjusza. W przypadku takiego akwarium podgrzewanie wody nie jest konieczne. Wystarczy temperatura otoczenia. Niezbędna jest silna filtracja wody i duża przestrzeń dla ryb lub bezkręgowców.
Akwarium tropikalne
To akwarium, w którym temperatura wody powinna wynosić około 24 °C. To najczęściej spotykane w akwarystyce akwarium. Mamy tu do wyboru setki gatunków i to zwykle niedrogich. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością posiadania grzałki i termostatu.
Jak wybrać ryby do danego typu akwarium?
Zawsze można zapytać obsługę sklepu przy projektowaniu akwarium. Polecamy też nasz atlas ryb, w którym możemy wstępnie przeglądać gatunki ryb wedle różnych kryteriów: od twardości wody, jej temperatury, odczynu pH, po wymagania środowiskowe, możliwość hodowania w akwariach wielogatunkowych itd. W opisach poszczególnych gatunków można znaleźć dodatkowe informacje na temat wymagań poszczególnych ryb. To dobre narzędzie w projektowaniu domowego akwarium.
Aby skorzystać z tego atlasu jako przyszły akwarysta, w pierwszej kolejności użyj filtru wyboru Akwarium.
© medianauka.pl, 2022-11-05, A-4550