Rolnica tasiemka

Rolnica tasiemka (Noctua pronuba)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia i filmy (5).

Rolnica tasiemka (Noctua pronuba) to dość pospolity motyl z rodziny sówkowatych. Skrzydła pierwszej pary są brązowe z delikatnym rysunkiem. Kolor tych skrzydeł jest zmienną cechą, może być ciemnobrązowy lub nawet beżowy. Skrzydła drugiej pary (zazwyczaj niewidoczne podczas spoczynku) są pomarańczowe z czarną przepaską (tasiemką - stąd polska nazwa). Gąsienica ma jasnobrązowy lub zielonkawy kolor z dwoma rzędami wydłużonych czarno-białych plamek.

Występowanie i środowisko PL

To ćma dość pospolita w Polsce. Występuje na terenie całego kraju. Można ją spotkać na polach, ugorach, w ogrodach, w osiedlach ludzkich.

Tryb życia i zachowanie

To motyl o aktywności nocnej. Nawet gąsienica żeruje w nocy, na dzień zagrzebując się w ziemi. Zimuje gąsienica. Motyl przylatuje do światła.

Pożywienie

Gąsienica żeruje na mniszku lekarskim, babce zwyczajnej, gwiazdnicy pospolitej, a także innych roślinach, w tym uprawnych.

Rozmnażanie

Przepoczwarzenie następuje w ziemi.

Ochrona i zagrożenia

Motyl ten nie jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Jaskrawy kolor drugiej pary skrzydeł ma specjalną funkcję. Zwykle skrzydła podczas spoczynku są schowane pod skrzydłami o maskującym ubarwieniu. Zaatakowany motyl może nagle wysunąć drugą parę, próbując w ten sposób przestraszyć na chwilę napastnika i zyskać czas na ucieczkę.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

       Okres lotu rolnicy tasiemki.

Pokrewne gatunki owadów




© medianauka.pl, 2015-09-06, GAT-951




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.