Ropucha amerykańska
© Steve Byland - Fotolia.com
Ropucha amerykańska (Bufo americanus) to gatunek płaza z rodziny ropuchowatych. Samice są większe od samców. Tułów jest okrągły, sylwetka krępa, kończyny krótkie. Oczy są wystające, duże, z poziomymi źrenicami i złotymi tęczówkami. Ubarwienie dość zmienne, od żółtobrązowego, poprzez zielonkawe do grafitowego. Wzdłuż kręgosłupa biegnie jasna kreska. Czasem zarysowują się jasne plamy lub wzór przypominający siatkę. Strona brzuszna jest jasna z ciemnymi plamami.
Występowanie i środowisko
Ropucha ta zajmuje sporą część Ameryki Północnej - od zachodniej Kanady do Zatoki Hudsona na wschodzie oraz Teksasu. Zamieszkuje niziny w klimacie umiarkowanym, pośród gęstej roślinności.
Tryb życia i zachowanie
Poza okresem rozrodczym przebywa na lądzie. To zwierzę nocne. Za dnia chowa się pod kamieniami i konarami.
Morfologia i anatomia
Długość tego płaza wynosi do 11 cm. Parotydy są niewiele większe od brodawek, które pokrywają prawie całe ciało i są stosunkowo duże i często w innym kolorze niż reszta ciała (czerwonawe). Tuż za oczami widać błony bębenkowe. Samce mają rezonatory, pojedyncze, na dnie jamy gębowej. Błona pławna występuje na kończynach tylnych.
Pożywienie
Ropucha ta zjada głównie owady.
Rozmnażanie
Rozmnaża się w małych rzeczkach, niewielkich zbiornikach wodnych, w tym okresowych, na ogół od kwietnia do lipca. Samce wabią samice odgłosami godowymi. Ampleksus jest pachowy. Samica składa jednorazowo do 8 tysięcy jaj w cienkich sznurach. Po 3-14 dniach wykluwają się czarne kijanki. Gdy przechodzą metamorfozę, młode ropuszki mają niecałe 3 cm długości.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Podgatunki:
B. a. americanus - podgatunek nominalny
B. a. americanus - podgatunek charlesmithi
Pokrewne gatunki płazów
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2017-11-05, GAT-1753