Ropucha zielona

Ropucha zielona (Bufo viridis)

© viter – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Ropucha zielona (Bufo viridis) to piękny płaz z rodziny ropuchowatych. Ciało ropuchy zielonej jest jasnopopielate, pokryte zielonymi plamami, nieco ciemniejszymi u samic. Oprócz zielonych plam ciało pokrywają brodawki, które po bokach mają czerwone czubki. Niektóre podgatunki mają zabarwienie brązowe. Wzdłuż kręgosłupa może występować jasny pas, jednak w odróżnieniu od ropuchy paskówki nigdy nie ma odcienia żółtego, nie przecina plam i nie biegnie wzdłuż całego odcinka kręgosłupa.
Oczy mają poziome, eliptyczne źrenice, tęczówki mają kolor żółty. Zdarzają się także czerwone tęczówki. Parotydy są gładkie i płaskie. Wyraźnie widać błony bębenkowe. Na IV palcu są obecne modzele stawowe. Samiec ma worek powietrzny na dnie jamy gębowej.

Występowanie i środowisko PL

Ropucha zielona zamieszkuje Europę Środkową, Południową i Wschodnią, Afrykę Północną, Syrię, Irak, Iran. Zasięg występowania w Azji kończy się na Kazachstanie, Pakistanie, Mongolii, Tybecie i Himalajach. Zamieszkuje suche łąki, pola uprawne, tereny kamieniste, rudery. Jest pospolita w Polsce. Zakres pionowego występowania w Polsce to 1000 m n.p.m. W Himalajach spotykano ropuchę zieloną na wysokości 4500 m n.p.m.

Podgatunki:
Bufo viridis viridis
(większa część zasięgu),
Bufo viridis balearicus
(wyspy Baleary)

Tryb życia i zachowanie

Samce w okresie godowym wydają odgłosy podobne do śpiewu kanarka. Ropucha zielona jest aktywna o zmierzchu i w nocy, za wyjątkiem okresu lęgowego, podczas którego jest aktywna całą dobę. Zapada w sen zimowy od września-października do marca. Zimuje na lądzie w norach.

Pożywienie

Zjada głównie owady i pająki.

Rozmnażanie

Okres godowy przypada na maj. Ropusze zielonej wystarczy dowolny zbiornik wody, nawet bez roślinności (np. fontanna). Rozród następuje w przypadkowych zbiornikach, nawet kałużach. W odróżnieniu od większości płazów, ropucha zielona nie wraca do zbiornika, w którym przeszła rozwój larwalny. Również zasolenie wody nie jest wielką przeszkodą w rozmnażaniu. Samiec wabi partnerkę za pomocą śpiewu i łapie ją w ampleksusie pachowym. Jeżeli jest odpowiednia temperatura i są opady deszczu, to samica (z samcem na grzbiecie) składa jaja w postaci dwóch, czterometrowych sznurów. Liczba złożonych jaj waha się od 7000 do 10 000 sztuk. Po 3-6 dniach wylęgają się z nich czarne kijanki, które osiągają rozmiary 5 cm. Po przeobrażeniu młode ropuchy mają 1-1,5 cm długości.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest to płaz, który znajduje się pod całkowitą ochroną prawną.

Ciekawostki

To najczęściej wchodzący do zabudowań ludzkich płaz Europy. Dość często można spotkać ropuchę zieloną nawet w centrach miast.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Ropucha zielona zimuje w ziemi, pod kamieniami lub w różnych zabudowaniach.
          Ropucha zielona przygotowuje się do zimowania
          Ropucha zielona rozpoczyna gody. Samiec i samica kopulują w małych zbiornikach wodnych. Samiec wydaje odgłosy godowe, przypominające trel ptaków.
          Ropucha zielona składa w maju skrzek w postaci dwóch 4-metrowych równoległych sznurów.
          Pojawiają się kijanki ropuchy zielonej.
          Trwa rozwój kijanek ropuchy zielonej.
           Kijanki (o długość do 40 mm) przeobrażają się w postać dorosłego osobnika (do 15 mm długości) i małe ropuszki opuszczają wodę.
         Na lądzie można spotkać młode i stare osobniki ropuchy zielonej

Pokrewne gatunki płazów


Największa żaba na świecie
Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.
Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

Powiązane quizy

Płazy Polski — quiz

Liczba pytań: 27
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
17.34 / 64.22%
2024-01-21



© medianauka.pl, 2013-03-28, GAT-396




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.