Rośliny synantropijne
W tym miejscu zgromadziliśmy wszystkie gatunki roślin drzewiastych i zielnych związane ze środowiskiem człowieka, a więc polami, nieużytkami, terenami ruderalnymi, zurbanizowanymi.
W pradawnych czasach w Polsce występował w znacznej mierze las liściasty zrzucający liście na zimę. Dziś taki krajobraz zachował się tylko w wybranych obszarach, głównie w górach. Mamy w naszym krajobrazie głownie do czynienia ze zbiorowiskami pół-naturalnymi, takimi jak łąki, przekształcone lasy i antropogeniczny (wsie, miasta, klomby, parki, drogi itp.). Jeśli dodać występowanie w Polsce wielu gatunków obcych, zawlekanych przez człowieka, to najczęściej nie mamy już do czynienia z roślinnością naturalną, pierwotną. Wiele z obcych gatunków zadomowiło się już w czasach prehistorycznych i do XV w. - archeofity, później zadomowione do kenofity. Cześć gatunków rodzimych zadomowiło się w nowych warunkach synantropijnych - to apofity, zaś synantropy obcego pochodzenia to antropofity.
Najważniejsze siedliska roślin synantropijnych:
- Miasta i wsie.
- Tereny ruderalne - szczeliny murów, dachów, schodów, dróg.
- Hałdy górnicze i przemysłowe.
- Drogi, przydroża, pobocza, wydepczyska.
- Torowiska kolejowe i tramwajowe.
- Wysypiska śmieci.
- Porty, dworce, młyny, elewatory.
- Pola uprawne
Atlas roślin synantropijnych BETA
Przedstawiamy atlas roślin synantropijnych, które opisujemy w naszym serwisie. Rozpoznawanie gatunków odbywa się za pomocą specjalnych filtrów. Możesz tu określić kilka istotnych parametrów wyszukiwania. Oto wszystkie warzywa, które znajdują się w naszej bazie.
Liczba zgromadzonych gatunków w atlasie roślin synantropijnych: 366.
Jak działa klucz w atlasie?
Nasza aplikacja wyświetla tylko te karty dla zadanych warunków, dla których warunki te zostały określone w naszej bazie danych.
Dla przykładu jeżeli zadamy warunki wyszukiwania związane z kolorem i miejscem występowania, to dany gatunek zostanie wyświetlony wtedy, gdy w obu przypadkach nastąpi jednoczesne dopasowanie do tych dwóch cech.
Wyświetlenie danej karty przy zadanych warunkach oznacza, że cechy te z pewnością występują lub mogą występować.
Nie zostaną wyświetlone w wynikach takie karty, którym nie przypisano danych cech w naszej bazie danych (na przykład z powodów braku danych źródłowych), a w rzeczywistości cechy te mogą występować. Jeśli zatem karta gatunku nie zostanie wyświetlona dla zadanych warunków, nie oznacza to, że warunki te nie są spełnione.
Pamiętaj, że wyniki tu prezentowane są przybliżone i mają jedynie pomóc w identyfikacji.