Rośliny jednoroczne
Roślina jednoroczna lub terofit to jedna z form życiowych roślin zielnych, głównie z obszarów o klimacie umiarkowanym i chłodnym. Terofity przechodzą cały cykl rozwojowy w ciągu jednego okresu wegetacyjnego. Pod koniec cyklu obumierają nadziemne i podziemne części rośliny. Zostają tylko nasiona, które muszą przetrwać okres zimy lub suszy.
Rośliny jednoroczne dzielimy na:
rośliny ozime – młode rośliny kiełkują jesienią i zimują pod śniegiem, a na wiosnę dalej się rozwijają.
rośliny jare – kiełkują na wiosnę, rozwijają się, zakwitają, wydają owoce i tego samego roku giną.
W przypadku niektórych roślin zielnych pochodzących z cieplejszych rejonów świata są w Polsce ze względu na klimat uprawiane jako jednoroczne, chociaż na obszarze swojego naturalnego występowania są w rzeczywistości bylinami. Niektóre gatunki roślin ozdobnych, będące w istocie bylinami, są uprawiane tylko przez jeden rok, ponieważ później stają się mało atrakcyjne. Czasem więc bywają mylnie nazywane roślinami jednorocznymi.
Atlas roślin jednorocznych BETA
Przedstawiamy atlas roślin jednorocznych, które opisujemy w naszym serwisie. Rozpoznawanie gatunków odbywa się za pomocą specjalnych filtrów. Możesz tu określić kilka istotnych parametrów wyszukiwania. Oto wszystkie warzywa, które znajdują się w naszej bazie.
Liczba zgromadzonych gatunków w atlasie roślin 391.
Przykłady roślin jednorocznych
Do terofitów należy w większość roślin uprawnych, w tym zboża, rzepak, słonecznik, len, wiele warzyw, liczne gatunki chwastów.
Rośliny zielne
Roślina zielna charakteryzuje się zieloną, niezdrewniałą lub w niewielkim stopniu zdrewniałą łodygą z nagimi pąkami. Ze względu na czas życia rośliny zielne dzieli się na:
- rośliny jednoroczne
- rośliny dwuletnie
- byliny
Jak działa klucz w atlasie?
Nasza aplikacja wyświetla tylko te karty dla zadanych warunków, dla których warunki te zostały określone w naszej bazie danych.
Dla przykładu jeżeli zadamy warunki wyszukiwania związane z kolorem i miejscem występowania, to dany gatunek zostanie wyświetlony wtedy, gdy w obu przypadkach nastąpi jednoczesne dopasowanie do tych dwóch cech.
Wyświetlenie danej karty przy zadanych warunkach oznacza, że cechy te z pewnością występują lub mogą występować.
Nie zostaną wyświetlone w wynikach takie karty, którym nie przypisano danych cech w naszej bazie danych (na przykład z powodów braku danych źródłowych), a w rzeczywistości cechy te mogą występować. Jeśli zatem karta gatunku nie zostanie wyświetlona dla zadanych warunków, nie oznacza to, że warunki te nie są spełnione.
Pamiętaj, że wyniki tu prezentowane są przybliżone i mają jedynie pomóc w identyfikacji.