Rozella czarnogłowa

Rozella czarnogłowa (Barnardius zonarius)

cynoclub - Fotolia.com © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Rozella czarnogłowa (Barnardius zonarius) to piękna papuga o zielonym ubarwieniu za wyjątkiem czarnej głowy i niebieskiego ogona. Samiec i samica mają podobne ubarwienie. Czasami samica ma brązową głowę. Dziób u samicy często jest krótszy.

Występowanie i środowisko

Południowo-zachodnia i zachodnia część Australii. Zamieszkuje tereny rzadko porośnięte drzewami eukaliptusowymi i innymi drzewami oraz krzakami w pobliżu rzek.

Tryb życia i zachowanie

Papugi te żyją w parach lub niewielkich grupach rodzinnych. Są bardzo aktywne, także w nocy. Przebywają często na ziemi.

Morfologia i anatomia

Jaja białe, zaokrąglone.

Pożywienie

Ptaki te zjadają owoce, pączki drzew, nasiona traw, orzechy, czasem nektar.

Rozmnażanie

Gniazda buduje w dziuplach. Samica znosi 4-7 jaj i wysiaduje je 19-21 dni. Samiec podczas lęgu zajmuje się samicą. Karmi ją i pomaga w wychowywaniu piskląt, które przebywają w gnieździe 5 tygodni. Kolejne dwa tygodnie są jeszcze dokarmiane.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Podgatunek semitorquatus nazywany jest czasem "dwudziestą ósmą papuga", a to z powodu odgłosu jaki wydaje, przypominającym wymowę tej właśnie liczby w języku angielskim.

Podgatunki

Wyróżniamy następujące podgatunki:


Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Rodzaj klatki i wyposażeniePtaki te trzymamy w wolierze dużych rozmiarów. Budki lęgowe o otworze wejściowym o średnicy około 8 cm wieszamy z początkiem roku.
PokarmPodajemy gotową mieszankę pokarmową z ziarnami kanaru, ziarna konopi, orzechy, pączki roślin, pędy, skiełkowane ziarna, owoce, w tym jagody, nasiona traw, sepię oraz żwirek naturalny.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2013-05-26, GAT-550
Data aktualizacji artykułu: 2022-01-01




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.