Rozgwiazdy

Rozgwiazdy (Asteroidea) to gromada zwierząt o pięciopromienistej symetrii ciała, zaliczanych do szkarłupni. Znamy około 2000 gatunków rozgwiazd, z czego jeden w Polsce.

Wygląd

Od centralnej części ciała odchodzi zwykle pięć identycznych ramion. Ubarwienie ciała zwykle jest jaskrawe.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Rozgwiazda czerwonaRozgwiazda czerwona PL

Asterias rubens

Rozgwiazda czerwona (Asterias rubens) to gatunek szkarłupnia. Od środka odchodzi zwykle 5 (rzadko 4 lub 6) ramion. Ciało jest czerwone, żółte, pomarańczowe lub brązowe.


Występowanie i środowisko

Rozgwiazdy zamieszkują morskie dna, w tym jeden gatunek występuje nawet w Bałtyku. To rozgwiazda czerwona.

Tryb życia i zachowanie

Rozgwiazdy pełzają po dnie z prędkością zwykle 5-15 cm na minutę, a gwiazdnice 1-2 m na minutę. Długość życia wynosi zwykle kilka lat.

Morfologia i anatomia

Rozmiary ciała wynoszą od kilku centymetrów do nawet 1 m średnicy. Płytki zewnętrzne są dość luźno ze sobą połączone tak, że rozgwiazdy są dość elastyczne. W każdym ramieniu znajduje się bruzda, z której wystają nóżki ambulakralne.

Rozmnażanie

To na ogół zwierzęta rozdzielnopłciowe. Jajeczka i plemniki uwalniane są do wody i tu zachodzi zapłodnienie. Larwy są dwubocznie symetryczne.

Pożywienie

To żarłoczne zwierzęta. Polują na ślimaki, małże, skorupiaki, jeżowce i inne szkarłupnie. Nie gardzą padliną. Małe ofiary połyka w całości, większe otula rozciągliwym i wysuwanym na zewnątrz żołądkiem i trawi powoli.

Ochrona i zagrożenia

Ciekawostki


© Media Nauka, ART-GROM31





Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.