Rozwój pająków

Jakie strategie związane z rozwojem młodych występują u pająków? Czy przejawiają instynkt macierzyński? Czy karmią swoje młode?

Samice pająków, w zależności od gatunku, składają od kilku do ponad 1000 jaj. Te często rozwijają się w oprzędzie, kokonie, w korze, zwiniętych liściach, w glebie, pod osłoną kamieni.

Część gatunków przejawia instynkt macierzyński, czasem posunięty do granic możliwości. Samice chronią dość często swoje jaja, kokony, a nawet noszą je ze sobą (pogońcowate, darownikowate). Kokony mają nierzadko wiele warstw, są skrupulatnie budowane. Kokon doskonale chroni przed złą pogodą i wrogami. W takim kokonie jaja lub młode często przeczekują zimę.

Samce nie interesują się jajami, ani młodymi, ani nawet partnerką, z którą doszło do kopulacji.

Zdarza się, że samica pozostaje jeszcze z młodymi po wykluciu. Ekstremalnym i wyjątkowym przypadkiem macierzyństwa jest oddanie życia w celu wykarmienia swoim ciałem młodych. Takie okrutne dla nas matkobójstwo obserwuje się na przykład u pająków z rodzaju Delena, Eresus, Amaurobius.

Część matek nosi ze sobą młode. Na przykład u tarantuli młode po wykluciu wpełzają na grzbiet matki i podróżują z nią w ten sposób przez kilka dni.

Opisano także przypadki karmienia młodych przez samicę wymiocinami, a nawet specjalną wydzieliną z gruczołów na brzuchu (u pewnego skakuna).

rój pająków
Rój krzyżaków ogrodowych © medianauka.pl

 

Małe pajączki po wykluciu się z jaj nie potrafią jeszcze prząść. Mogą się odżywiać pozostałościami z jaja. Zdarza się, że pajączki tworzą rój, tak jak w przypadku pospolitego w naszym kraju krzyżaka ogrodowego (Araneus diadematus). Przez kilka dni w maju pajączki skupiają się w kulę, którą łatwo rozproszyć. Jest to dość osobliwy widok rodem z horrorów. Po kilku dniach pająki rozpraszają się - rój znika.

Podczas wzrostu pająki wielokrotnie linieją (nawet 10 razy). Rozrywają swój pancerz, zwiększają swoje rozmiary, a nowy, większy pancerz dość szybko twardnieje.

Samodzielne już pajączki wspinają się na wysokie obiekty, wypuszczają nić w powietrze i pozwalają się unieść z wiatrem w nieznane. To nic innego jak babie lato.



Ciekawostki
Zobacz więcej

Zobacz też


Filmy



© medianauka.pl, 2022-06-04, A-4472



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.