Rudosterka zielonolica
© ImageArt – stock.adobe.com
Rudosterka zielonolica (Pyrrhura molinae) to gatunek południowoamerykańskiej papugi. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Gatunek spotykany, choć rzadko, w domowych hodowlach. Ptak ten ma w znacznej mierze zielone upierzenie. Ogon jest brązowawy. Na brzuchu znajduje się także brązowawa plama. Wierzch głowy i szyja są szarawe. Skrzydła są zielono-niebieskie. Wokół oczu biała obrączka.
Występowanie i środowisko
Rudosterka zielonolica pochodzi z Ameryki Południowej. Zasiedla lasy do wysokości 2000 m n.p.m.
Tryb życia i zachowanie
Papuga ta żyje 25 lat.
Morfologia i anatomia
Ptak ten osiąga długość ciała 26 cm.
Rozmnażanie
Samica składa 4-7 jaj, które sama wysiaduje przez 22-24 dni.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Pokrewne gatunki ptaków
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2018-11-29, GAT-7135