Rybik cukrowy
© Armando Frazao – stock.adobe.com
Rybik cukrowy (Lepisma saccharina) to najbardziej pospolity w naszym kraju przedstawiciel rybików. Ciało ma wrzecionowate, pozbawione skrzydeł, czułki długie, odwłok zakończony trzema długimi szczecinkami. Odnóża krótkie, bieżne. Wyraźnie widać segmentację ciała. Część tułowiowa szersza. Kolor brązowawy lub srebrny.
Występowanie i środowisko PL
Rybik cukrowy występuje prawie wyłącznie w budynkach, głównie wilgotnych pomieszczeniach takich jak łazienka, kuchnia, piwnica. To bardzo pospolity owad.
Tryb życia i zachowanie
To owad aktywny cały rok o nocnym trybie życia. Mimo krótkich odnóży potrafi bardzo szybko biegać.
Pożywienie
Rybiki cukrowe zjadają resztki organiczne, skórę, wełnę. Potrafią także żywić się klejem do tapet.
Rozmnażanie
Rozród rybika cukrowego przebiega w interesujący sposób. Dochodzi do niego zazwyczaj w rogu pomieszczenia. Samiec ze specjalnej nici buduje niewielki daszek, pod którym składa kroplę spermy. Potem samica wchodzi pod daszek i podejmuje spermę otworem rozrodczym. Jaja składa za pomocą pokładełka w różnego rodzaju szczelinach.
Ochrona i zagrożenia
Nie jest to owad zagrożony w jakikolwiek sposób wyginięciem. Jest pospolity. Nie wyrządza przy tym żadnych szkód. Nie przenosi też żadnych chorób.
Ciekawostki
Dość często można się spotkać z poglądem, że rybiki cukrowe rodzą się z brudu, że srebrzyki, jak się je czasem w potocznie nazywa, to pojawiające się w domu robaki od wilgoci, spotykane najczęściej w naszych łazienkach. Ten zdumiewający pogląd jest oczywiście mitem.
Pytania
Czy rybik cukrowy gryzie?
Rybiki cukrowe nie wyrządzają człowiekowi żadnych szkód. Nie gryzą, nie przenoszą chorób, nie wchodzą w składy żywności, zaspakajając się tym co znajdą na podłodze. Co ciekawe, nie wzbudzają u ludzi takiego obrzydzenia jak karaluchy, czy inne robaki. Owady te więc nie są niebezpieczne.
Jak się pozbyć rybików cukrowych?
Poza tym, że rybiki nie są szkodnikami, ich obecność nie zawsze jest pożądana, szczególnie, gdy pojawi się ich w łazience lub kuchni dużo. Ponieważ rybiki lubią wilgoć, w pierwszej kolejności należy zapewnić w pomieszczeniu odpowiednią wentylację i obniżyć (choćby na kilka dni) temperaturę. W ten sposób pozbędziemy się z łazienki także grzybów. Można też dokładnie uszczelnić wszelkie szpary i dziury. Innym sposobem na zwalczanie rybików jest dokładne sprzątanie. W ten sposób ograniczymy tym owadom pokarm. Warto też wszelkie sypkie produkty spożywcze trzymać w pojemnikach, aby się nie rozsypywały po kuchni. Kolejnym sposobem pozbycia się rybików z pokoju jest zaproszenie do niego pająków lub skorków. W tym przypadku trzeba jednak zdecydować, czy wolimy tolerować w domu rybiki, czy inne bezkręgowce.
Pokrewne gatunki owadów
Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- Heiko Bellmann – Owady – Spotkania z przyrodą, ISBN 978-83-7763-356-4, Multico Oficyna Wydawnicza 2015
- Jacek Twardowski, Kamila Twardowska – Atlas Owadów, ISBN 978-83-7845-859-3, SBM 2015
- V. J. Stanek – Wielki atlas owadów, Państwowe Wydawnictwo Leśne i Rolnicze 1972
- Alfred Brehm – Życie zwierząt - bezkręgowce, PWN 1968
- Marek W. Kozłowski – Owady Polski, ISBN 978-83-7073-666-8, Multico Oficyna Wydawnicza 2015
- Henryk Sandner – Mały Słownik Zoologiczny Owady, ISBN 83-214-0046-9, Wiedza Powszechna 1979
© medianauka.pl, 2014-12-27, GAT-685
Data aktualizacji artykułu: 2021-11-16