Rybitwa czarna

Rybitwa czarna (Chlidonias niger)

© Riverwalker – stock.adobe.com

Rybitwa czarna (Chlidonias niger ) to gatunek rybitwy, która w szacie godowej ma czarną przednią część ciała. Skrzydła z wierzchu są ciemne, zaś szare od spodu. Pokrywy podogonowe są białe. W szacie spoczynkowej ciało z wierzchu jest szare, spód biały, na piersi po bokach występują ciemne plamy. Głowa tylko z wierzchu jest ciemna. W tej szacie bardzo trudno ją odróżnić od rybitwy białoskrzydłej i białowąsej.

Występowanie i środowisko PL

Rybitwa ta jest ptakiem lęgowym w Ameryce Północnej i Eurazji. Zimuje w Afryce oraz w Ameryce Południowej. Preferuje tereny nizinne, rozlewiska, starorzecza, jeziora. Podczas przelotów występuje na wybrzeżu.

Tryb życia i zachowanie

Odzywa się w locie krzykliwym głosem. Lata bardzo sprawnie. Potrafi zawisać w powietrzu. To ptak wędrowny. W kraju występuje od kwietnia do października. Rybitwa czarna nie nurkuje za zdobyczą do wody.

Morfologia i anatomia

Osiąga 24-28 cm długości ciała. Długość skrzydła wynosi 20-22 cm. Ptak waży 50-90 g.

Pożywienie

Żeruje tuż nad powierzchnią wody. Poluje na owady zbierane z powierzchni wody, a także na kijanki. Na wybrzeżu poluje na drobne ryby.

Rozmnażanie

Gniazduje na wodzie w koloniach od kilku par do kilkuset. Gniazdo buduje na pędach roślin wodnych. Samica w maju-czerwcu składa 3 jaja raz w roku. Przez trzy tygodnie samiec i samica wysiadują jaja. Młode są zdolne do samodzielnego lotu po 25-28 dniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Okres lęgowy rybitwy czarnej.
     Okres występowania w Polsce rybitwy czarnej.

Pokrewne gatunki ptaków


Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.97 / 69.9%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2016-10-13, GAT-2598




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.