Rybitwa różowa
© Earnest Tse – stock.adobe.com
Rybitwa różowa (Sterna dougallii) to gatunek ptaka z rodziny mewowatych. W szacie letniej spód wyraźnie biały, płaszcz popielaty, dziób czarny, czasem z czerwoną nasadą. Nogi czerwone. Na piersi widać różowy nalot.
Występowanie i środowisko PL
Rybitwa różowa występuje na wybrzeżach i wodami mórz w Europie, Afryce, południowej części Azji wraz z Indonezją, Australii oraz obu Amerykach. Do Polski wyjątkowo zalatuje.
Tryb życia i zachowanie
To ptak wędrowny. Wlatuje do wody lotem koszącym.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 33-36 cm, rozpiętość skrzydeł wynosi 67-76 cm.
Rozmnażanie
Gniazduje na plażach, wyspach. Gniazdo stanowi zagłębienie w podłożu.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki ptaków
- rybitwa popielata (Sterna paradisaea)
- rybitwa rzeczna (Sterna hirundo)
- rybitwa czarnoucha (Sterna forsteri)
- rybitwa indyjska (Sterna aurantia)
- rybitwa maoryska (Sterna striata)
- rybitwa równikowa (Sterna sumatrana)
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2019-05-30, GAT-2595