Rybitwa rzeczna

Rybitwa rzeczna (Sterna hirundo)

© Uryadnikov Sergey – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Rybitwa rzeczna (Sterna hirundo) to nasza jedna z najbardziej licznych rybitw. Ptak ten ma smukłą sylwetkę o białym upierzeniu od spodu i popielatym z wierzchu. Na głowie latem i wiosną znajduje się czarna czapeczka, przykrywająca także oczy. Dziób i nogi są pomarańczowe, a końcówka dzioba jest ciemna. Ogon jest mocno rozwidlony. Jesienią i zimą czoło jest jasne, dziób czarny. Czarny też jest przedni brzeg skrzydła. Bardzo podobna do rybitwy popielatej.

Występowanie i środowisko PL

Zasiedla rzeki i zbiorniki wody stojącej oraz morskie wybrzeże. Gniazduje w Europie, Azji, Ameryce Południowej, zimuje w Afryce, Australii i Indonezji, Ameryce Południowej oraz w południowej części Azji.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Nasze osobniki zimują w południowej Afryce. Na zimowiska lecą morskim brzegiem. Swoją migrację zaczynają więc od dotarcia nad morze. Rybitwa nurkuje pod wodę za zdobyczą. Lot zwinny, z głębokimi uderzeniami skrzydłami. Nurkuje z powietrza.

Pożywienie

Rybitwa rzeczna poluje na ryby i bezkręgowce wodne.

Rozmnażanie

Do gniazdowania wybiera piaszczysty teren. Zawsze gniazduje w koloniach. Do rozrodu przystępuje po 3-4 latach życia. Wyprowadza jeden lęg w roku. Gniazdo zakłada w dołku w piasku, pośród niskiej roślinności. Samica składa od końca kwietnia do początku maja 1-3 jaja. Okres wysiadywania to 21-22 dni. Młode zyskują zdolność lotu po 3-4 tygodniach od wyklucia. Przez jeszcze następne 3 tygodnie rodzice karmią swoje potomstwo.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce ptak ten znajduje się pod ścisłą ochroną.

Ciekawostki

Dawna nazwa tego gatunku to rybitwa zwyczajna.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     Okres występowania w Polsce rybitwy rzecznej.
          Samica rybitwy rzecznej składa jaja.

Pokrewne gatunki ptaków


Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.97 / 69.9%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-04-27, GAT-772




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.