Ryjówkowate

Ryjówkowate (Soricidae) to rodzina ssaków, która liczy dziś około 415 gatunków. W Polsce żyje 9 gatunków z tej rodziny ssaków. Są pożyteczne ze względu na tępienie owadzich szkodników.

Są to zwierzęta niewielkich rozmiarów, należy do nich najmniejszy współczesny ssak (ryjówka etruska). Ryjówkowate mają małe oczy, pyszczek w kształcie ryjka, który jest zwykle ruchliwy. Futerko pokrywa całe ciało, jest aksamitne, szaro-brunatne.

Występowanie i środowisko

Żyją na wszystkich kontynentach oprócz Australii i Ameryki Południowej. Zajmują środowiska wodne, podwodne, ziemne.

Tryb życia i zachowanie

Niektóre gatunki posługują się echolokacją. Żyją samotnie i krótko (1,5 roku). Nie zapadają w sen zimowy. Są bardzo aktywne i mają szybką przemianę materii. Nadmiar pożywienia ukrywają i bronią go. Ryjówki są samotnikami.

Morfologia i anatomia

Mają gruczoły zapachowe wydzielające cuchnący zapach. Para dolnych siekaczy jest skierowana do przodu. Niektóre gatunki wraz ze śliną wydzielają jad.

Rozmnażanie

Okres rozrodczy jest bardzo krótki i tylko w tym okresie ryjówkowate łączą się na krótko w pary. Od 3 do 8 młodych rodzi się po 3 tygodniach od zapłodnienia w budowanych pod ziemią gniazdach. Samica jest bardzo opiekuńcza. Matka i młode poruszają się gęsiego. Samice rodzą młode 2-3 razy w roku.

Pożywienie

Odżywiają się głównie bezkręgowcami, roślinami, w tym owadami, nasionami, owocami, zjadają też padlinę. Polują także na kręgowce (żaby, ryby). Szybko giną bez pokarmu. Muszą jeść co 2-3 godziny. Zjadają dziennie ilość pokarmu równoważną 70-130 % masy ich ciała.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem PL
(wszystkie wymienione polskie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.

Ciekawostki

Ryjówka etruska (Suncus etruscus) to najmniejszy ssak świata. Ciało bez ogona ma zaledwie 35 mm długości, a z ogonem 48 mm. Waży zaledwie 2 gramy!


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

     Trwa ruja u ryjówki aksamitnej.
       Okres rozrodu ryjówki malutkiej (ze szczytem w czerwcu).
      Okres rozrodczy rzęsorka mniejszego.
     Trwa okres rozrodczy u rzęsorka rzeczka.
    Okres rozrodczy zębiełka białawego.
     Okres rozrodczy zębiełka karliczka.


Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz — Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Praca zbiorowa — Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
  • Alfred Brehm — Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963

Czy tylko nietoperze używają echolokacji?
Echolokacja jest to zdolność do określania położenia obiektów w przestrzeni na podstawie echa akustycznego. Czy tylko nietoperze widzą w ciemności w ten sposób?
Czy istnieją jadowite ssaki?
Każdy wie o jadowitych wężach, skorpionach, pająkach, żabach, rybach, owadach. A co z ssakami? Czy ssaki bywają jadowite i czy ich jad jest niebezpieczny dla człowieka?
Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-107
Data aktualizacji artykułu: 2022-08-21



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.