Ryżowiec siwy

Ryżowiec siwy (Lonchura oryzivora)

Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Ryżowiec siwy (Padda oryzivora) to mały ptak o grubym i mocnym dziobie. Upierzony z wierzchu popielato, jaśniej od strony brzusznej z rdzawym nalotem, głowa z wierzchu czarna, policzki białe z czarną obwódką. Dziób czerwony. Ogon czarny. Obie płci wyglądają podobnie. Jedynie dziób samicy bywa bledszy i krótszy niż u samca.

Występowanie i środowisko

Indonezja, głównie na Jawie i Bali. Żyje w zaroślach bambusowych, zagajnikach i polach uprawnych w Azji. Został introdukowany w Afryce, Chinach i na Hawajach.

Tryb życia i zachowanie

Łatwo się oswaja, jest więc często trzymany w domach. Śpiewa wyłącznie samiec. Jego śpiew przypomina przyjemny dźwięk dzwonka.

Pożywienie

Żywi sie nasionami traw, szczególnie ryżu.

Rozmnażanie

Jest monogamiczny. Lęgi odbywa w porze deszczowej. Samica składa 4-7 białych jaj, które przez 13-14 wysiaduje samiec i samica.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku Udało się wyhodować wiele różnych odmian barwnych tego gatunku.
Rodzaj klatki i wyposażenieTrzyma się je w wolierach lub dużych klatkach. Do rozrodu nadają się budki lęgowe, półotwarte lub kłody drzewa, wydrążone. Minimalna średnica otworu w budce lęgowej to 5 cm.
PokarmNie trzeba podawać białka zwierzęcego. Warto jednak te ptaki karmić podając im różne gatunki prosa, kłosy prosa, kanar, ziarna rzepaku, siemię lniane, ziarna maku, owies łuskany, jabłka, namoczony w wodzie chleb czerstwy, kruszone krakersy, rozdrobnione ziemne orzeszki, szpinak, słonecznik rozdrobniony, ziarna ziół i traw, pokarm jajeczny w czasie lęgów, gotowy pokarm dla owadożerców, larwy owadów. Podajemy każdego dnia wodę, witaminy i minerały, kruszone muszle ostryg, skorupki kurzych jaj (wyparzone), żwirek mineralny, proso w kłosach.
RozmnażanieNie dopuszczamy do większej liczby lęgów w roku niż 4. Podczas lęgów pary bywają agresywne wobec siebie. Warto je trzymać wówczas oddzielnie.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.97 / 69.9%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2013-05-30, GAT-560




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.