Rzekotka śródziemnomorska
© Alessandro Calzolaro – stock.adobe.com
Rzekotka śródziemnomorska (Hyla meridionalis) to gatunek europejskiej, małej rzekotki, bardzo podobny do naszej rzekotki drzewnej. Ciało jest zwykle intensywnie zielone, jasne od spodu (białe lub żółte). Ciało jest spłaszczone grzbieto-brzusznie. Parotyd na głowie brak. Od rzekotki drzewnej odróżniają je takie cechy jak: dłuższe tylne kończyny, duże, okrągłe przylgi na końcach palców, występowanie błony pławnej tylko między kątami palców tylnych kończyn. Pysk jest krótki i okrągły.
Występowanie i środowisko
To gatunek europejski i północnoafrykański. W Europie występuje w Hiszpanii, Portugalii, Francji i w północnej części Włoch.
Tryb życia i zachowanie
Ubarwienie ciała rzekotki śródziemnomorskiej może się zmieniać w zależności od otoczenia płaza, nastroju. Kolor zielony może wiec zastąpić kolor żółty, szary albo brązowy. Mogą też się pojawić cętki.
Prowadzi nadrzewny tryb życia. Jest aktywna w dzień i w nocy.
Gatunek ten nie hibernuje.
Morfologia i anatomia
Osobniki dorosłe dorastają do 5 cm długości ciała u samców i 6,5 cm u samic. Oczy mają poziome źrenice, eliptyczne. Od nosa poprzez oko i dalej po bokach widoczne są szare smugi. Podgardle u samców jest pofałdowane. Samce są wyposażone w rezonator, który może znacznie powiększyć swoją objętość.
Pożywienie
Rzekotka śródziemnomorska poluje na owady i pajęczaki.
Rozmnażanie
Samce wydają za pomocą swoich rezonatorów intensywne odgłosy. Samica składa skrzek do zbiorników wody stojącej z bujną roślinnością wodną.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Nie tylko kameleon zmienia kolor skóry. Rzekotki też to potrafią.
Pokrewne gatunki płazów
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2018-09-01, GAT-1762