Rzekotka szmaragdowa, rzekotka australijska

Rzekotka szmaragdowa, rzekotka australijska (Litoria caerulea, Pelodryas caerulea)

© 10-04-08, Cathy Keifer (iStock)

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Rzekotka szmaragdowa, rzekotka australijska, litoria wielkopalca (Litoria caerulea, Pelodryas caerulea) to płaz bezogonowy z rodziny rzekotkowatych. Ma krępą budowę ciała. Pod bardzo gładką i błyszczącą skórą znajduje się gruba warstwa tkanki tłuszczowej. Sylwetka zdaje się być opuchnięta. Palce są duże, zakończone przylgami. Odnóża są spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Oczy są duże, usadowione po bokach głowy. Od oczu do kończyn przednich biegnie charakterystyczna linia. Ubarwienie różnorodne: od zielonego poprzez turkusy do błękitów. Zdarzają się też okazy białawe. Grzbiet ubarwiony jest jednolicie. Spód ciała jest bardzo jasny. Samice różnią się od samców wielkością i kolorem podgardla, które u samców jest ciemniejsze (np. brązowe).

Palce kończyn tylnych są częściowo spięte błoną pławną. W jamie gębowej znajdują się zęby podniebienne. Źrenice są poziome. Na spodzie tułowia skóra jest szorstka. U samców podczas godów na przednich kończynach znajdują się czarne modzele godowe.

Występowanie i środowisko

Gatunek ten zamieszkuje północno i wschodnią część Australii, Nową Gwineę, a w Nowej Zelandii i na Florydzie została introdukowana. Zamieszkuje różnorodne środowiska: od terenów suchych po lasy deszczowe. Nie stroni od siedlisk ludzkich.

Tryb życia i zachowanie

Gatunek ten jest zdolny do zmiany koloru skóry w zależności od otoczenia i nastroju. Litoria potrafi poruszać się po pionowych i gładkich powierzchniach, trzymać się sufitów. Nie boi się człowieka.

Prowadzi zwykle nocny i nadrzewny tryb życia. Spotykana jest też na skałach.

Jest odporna na brak wilgoci i wysokie temperatury. Gdy jednak jest zbyt gorąco, płazy te zapadają w estywację (den letni).

Samce wydają odgłosy zarówno godowe, jak i poza tym okresem.

Pożywienie

Litoria żywi się owadami i innymi bezkręgowcami.

Rozmnażanie

Gatunek ten rozmnaża się w zbiornikach wody płynącej i stojącej o listopada do lutego (w Australii), podczas deszczów. Samica składa jaja w kłębach po 300 sztuk do wody. Jaja przez dobę pływają po powierzchni zbiornika, po czym toną. Kijanki wykluwają się po 1-3 dniach. Po 2-6 tygodniach następuje ich przeobrażenie.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Litoria wielkopalca jest powszechnie hodowana w terrariach, szczególnie w Australii. Przyzwyczaja się do danego miejsca.

Naukowcy pozyskują ze skóry tej żaby substancje zwalczające bakterie.

Rzekotkę szmaragdową można trzymać nawet na kwiatku na oknie parapetu.

Pokrewne gatunki płazów


Największa żaba na świecie
Jak się nazywa największa żaba na świecie? Jakie ma rozmiary, gdzie żyje? Oto garść ciekawostek ze świata płazów.
Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

Powiązane quizy

Płazy Polski — quiz

Liczba pytań: 27
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
17.35 / 64.26%
2024-01-21



© medianauka.pl, 2014-03-20, GAT-655




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.