Rzekotka szmaragdowa, rzekotka australijska
© 10-04-08, Cathy Keifer (iStock)
Rzekotka szmaragdowa, rzekotka australijska, litoria wielkopalca (Litoria caerulea, Pelodryas caerulea) to płaz bezogonowy z rodziny rzekotkowatych. Ma krępą budowę ciała. Pod bardzo gładką i błyszczącą skórą znajduje się gruba warstwa tkanki tłuszczowej. Sylwetka zdaje się być opuchnięta. Palce są duże, zakończone przylgami. Odnóża są spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Oczy są duże, usadowione po bokach głowy. Od oczu do kończyn przednich biegnie charakterystyczna linia. Ubarwienie różnorodne: od zielonego poprzez turkusy do błękitów. Zdarzają się też okazy białawe. Grzbiet ubarwiony jest jednolicie. Spód ciała jest bardzo jasny. Samice różnią się od samców wielkością i kolorem podgardla, które u samców jest ciemniejsze (np. brązowe).
Palce kończyn tylnych są częściowo spięte błoną pławną. W jamie gębowej znajdują się zęby podniebienne. Źrenice są poziome. Na spodzie tułowia skóra jest szorstka. U samców podczas godów na przednich kończynach znajdują się czarne modzele godowe.
Występowanie i środowisko
Gatunek ten zamieszkuje północno i wschodnią część Australii, Nową Gwineę, a w Nowej Zelandii i na Florydzie została introdukowana. Zamieszkuje różnorodne środowiska: od terenów suchych po lasy deszczowe. Nie stroni od siedlisk ludzkich.
Tryb życia i zachowanie
Gatunek ten jest zdolny do zmiany koloru skóry w zależności od otoczenia i nastroju. Litoria potrafi poruszać się po pionowych i gładkich powierzchniach, trzymać się sufitów. Nie boi się człowieka.
Prowadzi zwykle nocny i nadrzewny tryb życia. Spotykana jest też na skałach.
Jest odporna na brak wilgoci i wysokie temperatury. Gdy jednak jest zbyt gorąco, płazy te zapadają w estywację (den letni).
Samce wydają odgłosy zarówno godowe, jak i poza tym okresem.
Pożywienie
Litoria żywi się owadami i innymi bezkręgowcami.
Rozmnażanie
Gatunek ten rozmnaża się w zbiornikach wody płynącej i stojącej o listopada do lutego (w Australii), podczas deszczów. Samica składa jaja w kłębach po 300 sztuk do wody. Jaja przez dobę pływają po powierzchni zbiornika, po czym toną. Kijanki wykluwają się po 1-3 dniach. Po 2-6 tygodniach następuje ich przeobrażenie.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Litoria wielkopalca jest powszechnie hodowana w terrariach, szczególnie w Australii. Przyzwyczaja się do danego miejsca.
Naukowcy pozyskują ze skóry tej żaby substancje zwalczające bakterie.
Rzekotkę szmaragdową można trzymać nawet na kwiatku na oknie parapetu.
Pokrewne gatunki płazów
Powiązane quizy
© medianauka.pl, 2014-03-20, GAT-655