Samogłów
© tcmorg – stock.adobe.com
Samogłów (Mola mola) to przedstawiciel rodziny samogłowowatych, największy przedstawiciel tej rodziny i jednocześnie rzędu rozdymkokształtnych. Ciało ma owalny kształt, jest wysokie, bocznie spłaszczone, jednolicie ubarwione, sprawiające wrażenie odciętego z tyłu, bez właściwej płetwy ogonowej. Płetwa grzbietowa i odbytowa są krótkie i wysokie.
Występowanie i środowisko
Ma bardzo duży zasięg występowania. Jest obecny w strefie tropikalnej, subtropikalnej i umiarkowanej wszechoceanu. Unika wybrzeży.
ryba morska
Pacyfik
Atlantyk
Ocean Indyjski
Morze Śródziemne
Tryb życia i zachowanie
Ryba ta pływa dość słabo, majestatycznie niczym łódź podwodna w toni wodnej oceanu, ale zwykle blisko powierzchni wody. Czasem kładzie się na bok. Daje się unosić morskim prądom. Co ciekawe ryba ta potrafi wydawać odgłosy.
Morfologia i anatomia
Dorasta do 3,3 metrów długości ciała i 2000 kg masy ciała. Pęcherz pławny nie występuje.
Pożywienie
Zjada zooplankton, skorupiaki, głowonogi, larwy ryb, w tym leptocefale węgorzy.
Rozmnażanie
Samogłów jest jajorodny. Samica może złożyć nawet 300 milionów ziaren ikry. Jest to najbardziej płodna ryba na świecie. Larwy przechodzą rozwój z przeobrażeniem. Rozwijają się w wodnej toni na większych głębokościach.
Ochrona i zagrożenia VU
Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Samogłów jest dość pospolity. Mięso ma konsystencję galarety. Jest niesmaczne.
Ciekawostki
To najbardziej płodna ryba na świecie.
Pokrewne gatunki ryb
© medianauka.pl, 2016-07-14, GAT-4177