Scynki

Scynki (Scincidae) to rodzina gadów, która liczy dziś 1300 gatunków w około 85 rodzajach. W Polsce nie żyją gatunki z tej rodziny gadów. Jest to największa rodzina jaszczurek.

Nie u wszystkich gatunków są wykształcone odnóża. Głowę pokrywają duże, symetrycznie ułożone tarczki rogowe. Ciało pokrywają okrągłe lub rombowe łuski, które zachodzą na siebie i ściśle do siebie przylegają. Z tego powodu powierzchnia ciała jest śliska i wygląda jak wypolerowana. Ubarwienie zwykle szare lub brązowe. Ogon często ma jaskrawy kolor.

Występowanie i środowisko

Występują na wszystkich kontynentach. Można je spotkać na terenach porośniętych roślinnością, terenach pustynnych, pośród skał.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą skryty tryb życia. Są gatunki aktywne w dzień, wiele prowadzi zmierzchowy i nocny tryb życia. Zjawiskiem powszechnym u scynków jest odrzucanie ogona w obronie przed napastnikami. Część gatunków ryje w ziemi.

Morfologia i anatomia

Łuski podścielają płytki kostne. Nie mają gruczołów i otworów udowych. Ogon jest kruchy i łatwo odpada. Szybko też się regeneruje. Niektóre scynki nie mają wykształconych odnóży.

Rozmnażanie

Część gatunków scynków rodzi żywe młode, samica może mieć ich nawet 14 w miocie (scynk beznogi Acontias plumbeus). Niektóre samice opiekują się złożonymi jajami i młodymi. Niektóre gatunki zarówno są żyworodne jak i składają jaja. Mabuya heathi rozwija się w organizmie matki tak jak u ssaków, za pomocą łożyska.

Pożywienie

Duże scynki są częściowo roślinożerne. Poza tym żywią się głównie pokarmem zwierzęcym, głównie bezkręgowcami.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Brak danych.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki



Powiązane quizy

Gady Polski — quiz

Liczba pytań: 24
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
18.12 / 75.5%
2024-01-21





© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-77



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.