Sępowronki

Sępowronki (Picathartidae) to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, do której zaliczamy 2 gatunki. Ptaki te w Polsce nie występują.

Skałoskoczki mają brązowe upierzenie z kreskowaniem, spód rdzawy, ogon z białym zakończeniem. Na głowie występują białe brwi i wąs. Sępowronki są z wierzchu czarne, żółtawe lub białe od spodu, głowa naga z żółtymi lub czerwonymi i niebieskimi plamami.

Występowanie i środowisko

Ptaki te występują w Afryce. Skałoskoczki zasiedlają zarosła i obszary trawiaste, sępowronki lasy nizinne.

Poniższa tabela zawiera dane na temat występowania opisanych tu gatunków z tej rodziny na różnych kontynentach. Jeżeli jeden gatunek występuje na kilku kontynentach, to jest ujęty we wszystkich tych miejscach.

KontynentLiczba gatunków
Europa0
Azja0
Afryka2
Ameryka Północna0
Ameryka Południowa0
Australia0
Antarktyda0

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 20-41 cm, a ciężar 24-250 g.

Rozmnażanie

Gniazdo ma kształt czarki.

Pożywienie

Ptaki te polują na owady, drobne kręgowce.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:

Inne gatunki







Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

© medianauka.pl, 2019-01-11, RODZ-791
Data aktualizacji artykułu: 2021-09-27



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.