Sierpówka

Sierpówka (Streptopelia decaocto)

Samica sierpówki © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (3).

Sierpówka, synogarlica turecka (Streptopelia decaocto) to rodzimy ptak z rodziny gołębi, mniejszy od gołębia domowego. Upierzenie brązowo-popielate, od spodu jaśniejsze. Na karku charakterystyczna czarna półobroża z białą obwódką. Ubarwienie samca i samicy jest takie samo.

Występowanie i środowisko PL

Europa, południowa Azja, niektóre obszary Afryki i Australii. Gatunek introdukowany w Japonii. Lubi miasta, parki, aleje, wsie. Jest to gatunek osiadły. Zostaje u nas nawet podczas ostrej zimy.

Tryb życia i zachowanie

Jest typowym gatunkiem synantropijnym. Lubi drzewa szpilkowe, które służą za noclegowisko i miejsce lęgu. Nie odbywa regularnych migracji. Nie wyróżnia się charakterystycznym lotem. W wielu przypadkach to jedyny gołąb, jakiego można obserwować w zimie. Samiec głośno grucha "hu-hu-hu".

Morfologia i anatomia

Sierpówki dorastają do 29-34 cm długości ciał. Długość ogona wynosi do 14,5 cm. Rozpiętość skrzydeł wynosi 47-55 cm, a ciężar od 150 do 220 g. Jaja białe, eliptyczne.

Pożywienie

Sierpówka zjada nasiona, ziarnem, roślinne resztki pokarmu ludzkiego.

Rozmnażanie

Wyprowadza zwykle 2-4 lęgi w roku (rzadziej nawet 6). Gniazdo to platforma utworzona z patyków na drzewie w bliskiej odległości od budynków. Samica składa najczęściej w marcu-kwietniu, sierpniu i wrześniu 2 białe jaja. Wysiadywanie trwa do 15 dni. Młode (rzekome gniazdowniki) są w gnieździe przez 20 dni. Są karmione mleczkiem ptasim.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Ptak ten podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Ciekawostki

Znane są przypadki gniazdowania zimą.

W Europie pierwszy raz zaobserwowano sierpówkę w 1835 roku, w Polsce w 1943 roku.

Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.9 / 69.67%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2013-05-19, GAT-527




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.