Sierpówka

Sierpówka (Streptopelia decaocto)

Samica sierpówki © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (3).

Sierpówka, synogarlica turecka (Streptopelia decaocto) to rodzimy ptak z rodziny gołębi, mniejszy od gołębia domowego. Upierzenie brązowo-popielate, od spodu jaśniejsze. Na karku charakterystyczna czarna półobroża z białą obwódką. Ubarwienie samca i samicy jest takie samo.

Występowanie i środowisko PL

Europa, południowa Azja, niektóre obszary Afryki i Australii. Gatunek introdukowany w Japonii. Lubi miasta, parki, aleje, wsie. Jest to gatunek osiadły. Zostaje u nas nawet podczas ostrej zimy.

Tryb życia i zachowanie

Jest typowym gatunkiem synantropijnym. Lubi drzewa szpilkowe, które służą za noclegowisko i miejsce lęgu. Nie odbywa regularnych migracji. Nie wyróżnia się charakterystycznym lotem. W wielu przypadkach to jedyny gołąb, jakiego można obserwować w zimie. Samiec głośno grucha "hu-hu-hu".

Morfologia i anatomia

Sierpówki dorastają do 29-34 cm długości ciał. Długość ogona wynosi do 14,5 cm. Rozpiętość skrzydeł wynosi 47-55 cm, a ciężar od 150 do 220 g. Jaja białe, eliptyczne.

Pożywienie

Sierpówka zjada nasiona, ziarnem, roślinne resztki pokarmu ludzkiego.

Rozmnażanie

Wyprowadza zwykle 2-4 lęgi w roku (rzadziej nawet 6). Gniazdo to platforma utworzona z patyków na drzewie w bliskiej odległości od budynków. Samica składa najczęściej w marcu-kwietniu, sierpniu i wrześniu 2 białe jaja. Wysiadywanie trwa do 15 dni. Młode (rzekome gniazdowniki) są w gnieździe przez 20 dni. Są karmione mleczkiem ptasim.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Ptak ten podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Ciekawostki

Znane są przypadki gniazdowania zimą.

W Europie pierwszy raz zaobserwowano sierpówkę w 1835 roku, w Polsce w 1943 roku.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2013-05-19, GAT-527




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.