Sieweczka obrożna

Sieweczka obrożna (Charadrius hiaticula)

© Erni – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia (1).

Sieweczka obrożna (Charadrius hiaticula) to bardzo nieliczny ptak lęgowy w naszym kraju. Ma krępą budowę ciała. Na głowie występuje czarno-biały rysunek, czarna maska na czole jest oddzielona białym paskiem. Wokół szyi i na piersi znajduje się czarna obroża. Z wierzchu ma popielaty kolor, od spodu jest biała. Na skrzydle znajduje się biała przepaska. W sezonie lęgowym nasada dzioba i nogi stają się pomarańczowe. Dziób ma czarną końcówkę. Samice i młode są mniej kontrastowo ubarwione.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje na dalekiej północy w Europie, Azji, na Grenlandii. Zimuje w południowej części Europy, Azji i w Afryce. W Polsce to nieliczny ptak lęgowy. Szacuje się, że w naszym kraju jest poniżej 500 par. Gniazduje na wybrzeżach Bałtyku i nad dużymi rzekami, głównie w centralnej Polsce. Preferuje tereny piaszczyste oraz porośnięte rzadko niską roślinnością.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Przejawia zachowania terytorialne, szczególnie podczas lęgów. Poza tym tworzy dość duże stada. Porusza się jak inne sieweczki. Biegnie, szybko przebierając nogami i nagle zatrzymuje się. Gdy jest zaniepokojona, wyciąga szyję do góry.

Pożywienie

Zjada owady, pierścienice, mięczaki i skorupiaki.

Rozmnażanie

Wyprowadza 1-2 lęgi w roku. Gniazduje zawsze w pobliżu wody w niewielkim zagłębieniu w piasku. Samica składa zwykle 3-4, rzadziej 5 jaj do połowy kwietnia. Wysiadywaniem zajmuje się samica i samiec przez 23-25 dni, począwszy od zniesienia ostatniego jaja. Pisklęta od razu potrafią zdobywać pokarm. Pozostają jednak krótko pod opieką rodziców. Potrafią latać po 24 dniach od wyklucia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest to ptak narażony na wyginięcie. Podlega ścisłej ochronie.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

    W Polsce w tym okresie można obserwować sieweczki obrożne.

Pokrewne gatunki ptaków


Które ptaki gniazdują najdalej?
Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.97 / 69.9%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-04-26, GAT-769




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.