Sikora dwubarwna (Baeolophus bicolor) to jedna z większych amerykańskich sikor. Wierzch ciała oliwkowoszary, spód jasnoszary z rdzawym odcieniem na bokach. Wierzch głowy szary, z wyraźnym czubem.
Występowanie i środowisko
Zasiedla wschodnią część Ameryki północnej. Występuje w lasach liściastych i mieszanych, szczególnie nad wodami.
Tryb życia i zachowanie
Żyje w niewielkich koloniach. Sikorę dwubarwną spotkać w parkach i ogrodach. Chętnie odwiedza karmniki.
Pożywienie
Owady, pajęczaki, nasiona, owoce i jagody.
Rozmnażanie
Zwykle gniazduje w dziuplach lub skrzyniach lęgowych. Samica składa 5-8 jaj dwa razy w roku i wysiaduje je przez 13-16 dni. Młode wychowują się około 18 dni.
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.