Siwoszek błękitny

Siwoszek błękitny (Oedipoda caerulescens)

© M.R. Swadzba – stock.adobe.com

Siwoszek błękitny (Oedipoda caerulescens) to gatunek owada z rodziny szarańczowatych o zmiennym ubarwieniu. Ciało może być białe, szare, brązowe, czerwonawe lub czarne z drobnym rysunkiem. Kolor zależy od środowiska, w jakim przebywa owad. Na przednich skrzydłach oraz tylnych odnóżach znajdują się 2-3 poprzeczne pasy. Skrzydła drugiej pary są jasnoniebieskie i mają ciemną przepaskę, a ich końce są przeźroczyste. Jaskrawy kolor widać podczas lotu.

Występowanie i środowisko PL

Siwoszek błękitny zamieszkuje środkową i południową część Europy, północną część Afryki oraz zajmuje duży obszar Azji. W Polsce jest pospolity na terenie prawie całego kraju. Preferuje suche środowisko, w tym wydmy, murawy.

Tryb życia i zachowanie

Wystraszony szybko odlatuje na odległość kilku metrów. Owad ten nie wydaje dźwięków, poza samcami, które tuż przed kopulacją wydają bardzo ciche i krótkie odgłosy. Owad ten idealnie zlewa się z otoczeniem, trudno go znaleźć, gdy jest w spoczynku.

Pożywienie

Zjada wszelkiego rodzaju trawy.

Rozmnażanie

Brak danych.

Ochrona i zagrożenia

Owad ten nie jest zagrożony wymarciem. Na niektórych obszarach kraju jest w fazie zaniku, w innych miejscach jest bardzo pospolity.

Ciekawostki

Brak danych.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

        Okres występowania postaci dorosłej siwoszka błękitnego.

Pokrewne gatunki owadów




© medianauka.pl, 2015-08-19, GAT-928




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.