Skałowron (Corcorax melanorhamphos) to gatunek ptaka z rodziny skałowronów o czarnym upierzeniu i białych lusterkach na skrzydłach. Oczy są czerwone. Zagięty w dół dziób i nogi są ciemne. Ogon dość długi.
Występowanie i środowisko
Gatunek ten występuje we wschodniej części Australii, w rzadkich lasach.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 45 cm, rozpiętość skrzydeł 62-66 cm, a ciężar ciała 320-370 g.
Pożywienie
Zjada owady, kijanki, małże, nasiona i owoce.
Rozmnażanie
Zakłada z błota gniazda w małych koloniach (8-20 par lęgowych). Co ciekawe w jednym gnieździe można znaleźć jaja od różnych samic i to tylko tych, które mają wysoki status w grupie. Budową gniazd, wysiadywaniem i opieką nad pisklętami zajmują się wszystkie osobniki z grupy. W gnieździe znajduje się 2-9 jaj.
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.