Skowronek (zwyczajny)

Skowronek (zwyczajny) (Alauda arvensis)

© Erni – stock.adobe.com

Podgląd
Zobacz dodatkowe zdjęcia i filmy (7).

Skowronek (Alauda arvensis) to najliczniej występujący ptak na naszych polach. Jest większy od wróbla. Ubarwienie płowobrązowe z ciemnym kreskowaniem, doskonale maskujące go w otoczeniu. Wzdłuż tylnej krawędzi skrzydeł i przez koniec ogona biegnie biały pasek. Na głowie znajduje się niewielki czubek. Wygląd samca i samicy jest podobny, poza tym, że samiec może być dwa razy cięższy od samicy. U młodych pióra mają jasne brzegi.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie, Azji, Afryce, a w Australii został introdukowany. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Jest licznym ptakiem lęgowym. Zasiedla łąki, pola, pastwiska.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Najpierw z zimowisk przylatują samce i zajmują terytoria. Poza lęgami tworzą niewielkie stada. Nieliczne osobniki zimują. Szybko biega po ziemi. Nie siada na drzewach.

Samce unoszą się prawie pionowo do góry, zawisają w powietrzu i, trzepocząc skrzydłami, śpiewają, gdy osiągną pułap 50-100 m. Lot godowy trwa nawet 8 minut. Ptak wówczas oddycha i śpiewa jednocześnie. Wiosną samce unoszą się wysoko w górę i charakterystycznie śpiewają.

Pożywienie

Odżywia się owadami i innymi bezkręgowcami w sezonie lęgowym. Poza tym okresem zjada nasiona i liście. Poluje na ziemi.

Rozmnażanie

Wyprowadza 2-3 lęgi w roku. Samica zaczyna składać jaja w połowie kwietnia w płytkim zagłębieniu w ziemi pośród traw. Okres lęgowy trwa do czerwca. Inkubacja trwa 11 dni. Jaja wysiaduje samica. W zniesieniu od 3 do 5 jaj. Młodymi opiekuje się samiec i samica. Po 18-20 dniach od wyklucia młode są już zdolne do lotu, a gniazdo opuszczają już po 8-10 dniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ścisłej ochronie.

Ciekawostki

Skowronki są wyjątkowe pod względem kontynuowania śpiewu godowego nawet po wykluciu się piskląt. Inne ptaki zajmują się już wówczas głównie karmieniem.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

    Okres występowania w Polsce skowronka. Zdarza się, że część skowronków pozostaje w Polsce na zimę.
         W tym czasie samica skowronka składa jaja. Samiec zaś odbywa loty godowe, podczas których pięknie śpiewa.

Pokrewne gatunki ptaków




© medianauka.pl, 2015-04-30, GAT-776




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2025 r.