Skrzydłoszpon obrożny (Chauna torquata) to ptak z rodziny skrzydłoszponów. Niebezpieczną bronią skrzydłoszpona obrożnego są dwa kolce (szpony) znajdujące się na przedniej krawędzi skrzydła (stąd nazwa ptaka). Nasady palców spina szczątkowa błona pławna. Nogi i palce długie, czerwone. Dziób krótki, zagięty w dół na końcu. Na głowie, z tyłu rzadki czubek z piór. Szyja długa, w połowie długości znajduje się ciemna obroża. Wokół oczu aż do dzioba czerwona skóra. Upierzenie popielate.
Występowanie i środowisko
Subtropikalna część Ameryki Południowej. Podmokłe tereny porośnięte trawą.
Tryb życia i zachowanie
Jest świetnym pływakiem i bardzo dobrze lata.
Pożywienie
Zjada rośliny przybrzeżne, także owady.
Rozmnażanie
Niedbałe gniazdo z trzciny i patyków zakłada na ziemi. Jaja wysiaduje samiec i samica. Pisklęta są zagniazdownikami.
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.